AB, Ukrayna'ya yeni finansal desteği onayladı

Ekonomi
qha muhabir
26 Temmuz 2022, 17:23
qha muhabir
26 Temmuz 2022, 17:23

Ukrayna’ya toplam 1 milyar 590 milyon euroluk finansman verilmesini içeren destek paketi Avrupa Yatırım Bankası tarafından onaylandı. Bu desteğin 1 milyar 5 milyon eurosu hemen kullanıma sunulacak. Desteğin, ülkenin hasarlı altyapılarını onarmak için kullanılması amaçlanıyor.

Avrupa Yatırım Bankası (AYB) resmi internet sayfasında 25 Temmuz 2022 tarihinde, banka kurulunun Ukrayna için 1,59 milyar Euro tutarında Avrupa Birliği (AB) mali yardımını onayladığını duyurdu.

Bankanın açıklamasında, “AB bankası olan AYB, Ukrayna’nın en temel hasarlı altyapılarını onarmasına ve Ukrayna halkının acil ihtiyaçlarını karşılayan kritik öneme sahip projeleri yeniden başlatmasına yardımcı olmak için AB bütçesinden sağlanan garantilerle 1,59 milyar euro sağlıyor” ifadeleri kullanıldı.

1.05 MİLYAR EUROSU HEMEN KULLANIMA SUNULACAK

Daha önce, savaşın başlamasından sonraki bir ay içinde 668 milyon euroluk bir acil destek paketi sağlandığı belirtilen açıklamada, “Ukrayna’daki Rus savaşının ülkenin insanları, altyapısı ve ekonomisi üzerinde yıkıcı bir etkisi oldu. Ukrayna’daki bu son derece zorlu durum göz önüne alınarak, AYB Yönetim Kurulu bugün, ülkenin altyapı finansman açığını ve acil ihtiyaçlarını ele almak için Ukrayna’ya 1,59 milyar euroluk ek bir mali desteği onayladı. 1,05 milyar eurosu hemen kullanıma sunulacak” denildi.

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, geçen ay Ukrayna’ya yeni destek sağlayacaklarını, bu çerçevede ülkeye 2022’de 9 milyar euro’ya kadar yeni makro-finansal yardım vermeye hazırlandıklarını açıklamıştı.