EkoAvrasya Ukrayna Derneğinden Kırım Tatar sürgününün 75. yıl dönümü mesajı

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
17 Mayıs 2019, 10:01
Mehmet Berk Yaltırık
17 Mayıs 2019, 10:01

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren,  Kırım Tatar sürgününün 75. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Eren’in mesajında, “Kırım, Türklerin ana vatanıdır. Yaşanan bu zulmü unutmadık, unutmayacağız” ifadelerine yer verildi.

Açıklama metninin tam metni şöyle:

“KIRIM TATARLARI GERİ ADIM ATMADAN MÜCADELELERİNE DEVAM ETMEKTEDİR”

“18 Mayıs 1944… Bir milletin vatanından edilişi. Kırım Yarımadası’nda yaşanan korkunç bir insanlık dramı. İşgalciler, Kırım’ın sahiplerini huzur içinde yaşadıkları topraklarından bir gecede topyekûn sürgün ederek, bütün izlerini sildiler. Sürgünler, esaretler, zulümler… Göç ettikleri yerlerde bile Kırımlı mazlumların peşini bırakmadı. Ana vatanlarından zorla sürgün edilerek acı, çile dolu yollarda topraklarına hasret kaldılar, hayatlarını kaybettiler. Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla ana vatana dönüş kapıları çok azına geçit verdi. Geri dönebilenler kayıplarını hüzünle yâd ederek hayata tutunmaya çalışmaktadır. Hâlâ bölgede işgal ve asimile politikası devam etmesine rağmen Kırım Tatarları geri adım atmadan millî mücadelelerine devam etmektedir.

İnsanlık tarihinin en büyük suçlarından birisi olan Kırım Tatar Sürgünü’nün 75. yıl dönümünde vatanından ayrı düşen tüm soydaşlarımızı ve sürgün şehitlerimizi saygıyla anıyoruz. 

Kırım, Türklerin ana vatanıdır. Yaşanan bu zulmü unutmadık, unutmayacağız.”