EkoAvrasya Başkanı Eren, yakından takip ettiği Kazakistan seçimlerini değerlendirdi

Güvenlik
Ömer Cihad Kaya
11 Haziran 2019, 20:36
Ömer Cihad Kaya
11 Haziran 2019, 20:36

Kısa adıyla EkoAvrasya olarak tanınan Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği Başkanı Hikmet Eren, Kazakistan seçimlerini yorumladı.

Eren, Kazakistan’da 9 Haziran 2019 günü gerçekleşen erken Cumhurbaşkanlığı seçimlerini ve Kazakistan Merkez Seçim Komisyonu tarafından açıklanan verilere göre Kazakistan’ın ikinci Cumhurbaşkanı olan seçilen Kasım Cömert (Jomart) Tokayev’i değerlendirdi.

EkoAvrasya Derneği Başkanı Eren’in değerlendirmesinin tam metni şu şekilde:

KAZAKİSTAN CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE HALK “TOKAYEV” DEDİ

“Kazakistan 10 Haziran 2019 tarihi itibariyle yeni Cumhurbaşkanı Sayın Kasım Jomart(Cömert) Tokayev ile yol almaya başladı. 28 yıldır bu görevi üstlenen ülkenin kurucu lideri Sayın Nursultan Nazarbayev’le yoktan var olan ülke ve bağımsızlık mücadelesini elinde tutan, bu yolda Nazarbayev’le yürüyen halk sandık başına giderek ülkesine bağlılığıyla 9 Haziran günü oyunu kullandı.

11 milyon 947 bin kayıtlı seçmenden yüzde 77’si sandık başına gitti. Ülke çapında 9 bin 970 seçim merkezinde, yurt dışında ise 51 ülkede kurulan 64 sandıkta oylarını kullanan Kazakistan halkı demokrasi heyecanını bir kez daha yaşadı. Nazarbayev’in görevinden istifa etmesi ve Merkez Seçim Komisyonu’nun aldığı kararla 11 Mayıs 2019’da başlatılan seçim süreci boyunca hazırlıklar uluslararası standartlara ve ülke kanunlarına uygun şekilde devam etti.

TOKAYEV YÜZDE 70.76 OY ORANIYLA SEÇİLDİ

Gerçekleşen seçimin resmî sonucuna göre yüzde 70.76 oran ile geçici cumhurbaşkanlığı görevini sürdüren Kasım Jomart Tokayev, Kazakistan Cumhuriyeti’nin yeni cumhurbaşkanı seçildi. Seçime katılan, Komünistler Halk Partisi Adayı Jambıl Ahmetbekov yüzde 1,82, Kazakistan Demokratik Partisi “Ak Yol” Adayı Daniya Yespayeva yüzde 5,2, Millet Kaderi Adayı Amirjan Kosanov yüzde 16,02, Halk Demokratik Vatansever Partisi Adayı Toleutay Rahimbekov yüzde 3,2, Kazakistan Sendikalar Derneği Adayı Amangeldi Taspihov yüzde 2,07 ve Büyük Bozkır Kartalları Toplumsal Birliği Adayı Sadibek Tugel yüzde 0,92 oy aldı.

NAZARBAYEV’İN GÜVENDİĞİ İSİM OLMASI VE İZLEDİĞİ YOL HARİTASI ETKİLİ OLDU

Kazakistan kanunlarınca cumhurbaşkanı adaylarının Kazakça bilmesi, 40 yaşını doldurması, ülkede 15 yıl ikamet etmesi ve devlet kurumlarında en az 5 yıl çalışması gerekliliğini karşılamasının yanı sıra Tokayev’in kariyer geçmişine bakıldığında uzun yıllar boyunca uluslararası temsilciliklerde Kazak diplomasisini güçlü temsili ve ülkesinde önemli görevlerde bulunmasını takdirle, Nursultan Nazarbayev’in güvendiği isim olması ve onun izlediği yol haritasıyla ülke yönetimine devam edeceğine ve kurduğu ülkenin gelişiminin devamlılığını sağlayacağına duyulan inançla halk, “Tokayev” dedi.

Bu seçimlerle başlayan süreç her ne kadar yeni bir süreç gibi gözükse de Kasım Jomart Tokayev’in, Nazarbayev’in ülkede, bölgede ve küreselde denge stratejisiyle beraber ulusal ve uluslararası politikada ilişkilere ve iş birliklere ivme kazandırma stratejisiyle ilerlemeye devam edeceği ve halka yaptıkları seçime olan güvenlerini her zaman perçinleteceği beklenmektedir.

“BU SEÇİM KAZAKİSTAN’IN YENİ GÜÇLÜ TEMSİLCİSİNİ GÖSTERDİ”

Nazarbayev’in, Kazakistan’da iktidarın değişmesi gerektiği ve yeni nesil, yeni düşünceler, yeni zirveler vurgusuyla yerini yeni yönetime bırakması takdirle karşılandı. Avrasya’nın tam ortasında çok yönlü küresel stratejisiyle hareket eden, uluslararası sorunlara çözüm bulan, yol gösterici olan Kazakistan’ın aksakalı Nazarbayev’in, Tokayev’e olan inancı seçim öncesinden gözler önündeydi. Ulusal kimliğin her zaman pekiştirileceğine, gerçekleştirdiği ve geliştirdiği ülkenin daimî inşa sürecinin başarıyla sürdürüleceğine şüphesizce koltuğunu devretti. Millî mücadelesinin ruhunu taşıyan, halka bu sonsuz şuurla yol gösterecek, uluslararası arenada örnek ve saygın kimliğe sahip bir şahsiyet bu önemli koltuğu doldurabilirdi. Ve bu seçim koltuğun sahibini, Kazakistan’ın yeni güçlü temsilcisini gösterdi.

Bu tarihi seçimde tüm dünyanın gözü Kazakistan’daydı. Süreci uluslararası örgütler ve yabancı ülkelerden binin üzerinde gözlemci izledi, yerel ve yabancı basın mensupları takip etti. Ülke üzerine bu denli yoğun odaklanma küreseldeki önemli duruşunu bir kez daha tasdikler nitelikteydi. Bizler de bu süreci izlemek üzere gözlemci olarak Kazakistan’da bulunduk ve seçimin nabzını tuttuk.

İktidardaki isim 28 yıl sonra, ilk kez değişse de ülkenin gelişimi ilerleyişi, küreseldeki potansiyeli istikrarla ivme kazanacak, yeni cumhurbaşkanı ile Kazakistan gerek kendine gerekse dünyaya değer katmaya devam edecektir.

Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Kasım Jomart Tokayev’i yeni görevleri münasebetiyle tebrik eder, devralmış oldukları bu önemli misyonun ülkelerine ve Türk dünyasına hayırlara vesile olmasını dileriz.”