YTB ve Kırım Derneği Genel Merkezinden Okul Öncesi Soydaş Öğretmenler Eğitimi Programı

Eğitim
E. K.
19 Mart 2021, 19:09
E. K.
19 Mart 2021, 19:09

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve Kırım Derneği Genel Merkezi iş birliğinde yeni bir proje başlatıldı. Ukrayna ve Gürcistan’da Türkçe eğitim veren okul öncesi eğitim kurumları öğretmenlerine yönelik, Okul Öncesi Soydaş Öğretmenler Eğitimi Programı hayata geçirildi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve Kırım Derneği Genel Merkezi iş birliğinde, Okul Öncesi Soydaş Öğretmenler Eğitimi Programı başladı. 10 Mayıs 2021’e kadar devam etmesi planlanan Programa, Ukrayna ve Gürcistan’da Türkçe eğitim veren okul öncesi eğitim kurumlarında görevli öğretmenler katılıyor.

YENİ EĞİTİM METODLARI EĞİTİMİ YAPILACAK

Konuyla ilgili QHA’ya açıklamada bulunan Program Koordinatörü Oya Deniz Çongar Şahin, haftada üç gün çevrimiçi yapılan program çerçevesinde öğretmenlerin yeni eğitim metotlarına yönelik eğitimler aldığını bildirdi. Çongar, “Program kapsamında Ukrayna’da ve Gürcistan’da ana dilde eğitim veren okul öncesi eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin mesleki eğitim ihtiyaçlarının karşılanması ve söz konusu alanda yeni metotların kazandırılması amaçlanmaktadır.” şeklinde konuştu. 

KURTSEİTOVA: EĞİTİMLER ÇOK FAYDALI OLACAK

27 Şubat tarihinde başlayan eğitim programının 10 Mayıs’a kadar devam edeceğini aktaran Çongar, program sonunda öğretmenlere sertifika verilmesinin öngörüldüğünü kaydetti. Ukrayna’nın başkenti Kyiv’de faaliyet gösteren ve öğretmenleri söz konusu eğitim programına katılan Kırım Ailesi Eğitim Merkezi Başkanı Anife Kurtseitova, eğitimlerin Merkezde görevli öğretmenler için çok faydalı olduğunu belirterek, program organizatörlerine teşekkürlerini bildirdi.