Üniversitelerde yüz yüze eğitim ile ilgili yeni adım!

Eğitim
Ozan Barış Erim
02 Şubat 2021, 21:28
Ozan Barış Erim
02 Şubat 2021, 21:28

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), bahar döneminde yüz yüze eğitime başlamak amacıyla Sağlık Bakanlığından görüş talep etti. YÖK’ten konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre, “Yüz yüze öğretime geçilmesi konusuna ilişkin görüşün acil olarak bildirilmesi istendi.” diye kaydedildi.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere Sağlık Bakanlığı ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca alınması gereken tedbirlere ilişkin çeşitli düzenlemeler yapılarak uygulamaya konuldu. Bunun üzerine YÖK, yüz yüze eğitime ile ilgili Sağlık Bakanlığından görüş istedi. YÖK tarafından Sağlık Bakanlığına bugün gönderilen yazıda, küresel salgın nedeniyle yükseköğretim kurumlarının 2020-2021 eğitim ve öğretim takvimlerini 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren başlatılmasına karar verilerek örgün eğitim müfredatının, yüzde 40’a kadarının uzaktan ve dijital öğretim yöntemleriyle yapılabilmesi ve karma öğretim uygulayabilmeleri için üniversitelere geniş bir alan bırakıldığı hatırlatıldı.

BAHAR DÖNEMİ İÇİN KARAR VERİLECEK

YÖK’ün, Sağlık Bakanlığına gönderdiği yazıda, “Sağlık Bakanlığının tedbir maksatlı yönlendirmeleri önem arz ettiğinden yükseköğretim kurumlarında 2020-2021 bahar döneminde yüz yüze öğretime geçilmesi konusuna ilişkin görüşün acil olarak bildirilmesi” istendi.