Türkiye'ye sığınan Ukraynalı öğrenciler, üniversiteye giriş sınavına Ankara'dan katılabilecek

Eğitim
Anife Bilal
22 Haziran 2022, 12:45
Anife Bilal
22 Haziran 2022, 12:45

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan lise son sınıf mezunlarının, Ukrayna genelinde düzenlenecek olan çevrimiçi üniversite giriş sınavına Türkiye’den de katılabileceği bildirildi. Türkiye’de bulunan Ukrayna vatandaşı üniversite adayları, sınavın telafi oturumuna Ankara’da girebilecek. 

İşgalci Rusya’nın 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’ya karşı başlattığı topyekun işgal girişimi sürüyor. Rusya her gün Ukrayna’daki farklı yerleşim yerlerine saldırmaya devam ederken can güvenliği tehlikesi yaşayan Ukraynalılar komşu ülke Polonya başta olmak üzere, Türkiye ve Avrupa ülkelerine sığınıyor. Savaş şartları altında Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı bu sene yeni bir üniversite giriş prosedürünü onayladı.

UKRAYNALI ÜNİVERSİTE ADAYLARI ÇEVRİMİÇİ SINAVA ANKARA’DAN GİREBİLECEK

Ukrayna vatandaşı üniversite adayları, bu sene sınava çevrimiçi olarak girecek. Savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Ukrayna vatandaşı üniversite adaylarının, söz konusu teste, Ankara’da girebileceği duyuruldu. Türkiye Milli Eğitim Bakanlığının verdiği destek sayesinde üniversite adayları, 16-20 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek telafi oturuma Ankara’dan katılabilecek. 

UKRAYNA’DAN TÜRKİYE MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA TEŞEKKÜR

Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Ukrayna vatandaşı üniversite adaylarının üniversite giriş sınavına girme sürecini organize etme ve yürütme konusunda sağladığı destek için Türkiye Milli Eğitim Bakanlığına ve Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğine içtenlikle minnettarız!” denildi.