Polonya’nın başkenti Varşova’da, Ukrayna'dan gelen çocuklar için okul açılacak

Eğitim
Manas
23 Mart 2022, 00:31
Manas
23 Mart 2022, 00:31

Polonya’nın başkenti Varşova’da Ukrayna okulu açılacak. Başkent Varşova’da 1.2 metrekarelik bir binada, şimdilik 170 öğrenci kapasiteli bir okul açılıyor. Varşova Belediye Başkanı Rafal Tsçaskovski, “Varşova okullarında yer sıkıntısı var. Ancak aşama aşama olarak başaracağımıza inanıyorum.” dedi.

Ukrayna’da işgalci Rus birliklerinin saldırısından olumsuz etkilenen Ukraynalı vatandaşlar Polonya’ya sığınmaya devam ediyor. Polonya Sınır Muhafızları dün, Rusya’nın işgal girişimi ve saldırıları yüzünden Ukrayna’yı terk etmek mecburiyetinde olup Polonya’ya sığınan kişilere ait verileri paylaşarak, savaşın ilk gününden bu yana Polonya’ya gelen sığınmacıların sayısını 2 milyon 144 bin olarak kaydettiğini duyurmuştu. Varşova Belediye Başkanı Rafal Tsçaskovski, Ukrayna’dan gelen çocukların eğitimine devam etmesi için gerekli tedbirlerin alınacağını belirtti.

Де в Україні повністю відновили очне навчання у школах – дані МОН |  Пояснення | ЛІГА.Life

RAFAL TSÇASKOVSKİ: OKUL BİR AY İÇİNDE HİZMETE VERİLECEK

Varşova Belediye Başkanı Tsçaskovski, “Okul bir ay içinde faaliyetlerine başlayacak. 1’den 11’e kadar her seviyeden öğrenciye eğitim verilecek.” ifadesine yer verdi.

VARŞOVA’DA 90 BİNDEN FAZLA ÇOCUK VAR

Varşova Belediye Başkanı, “Şu anda, Varşova okullarındaki durum kolay değil; ciddi bir yer sıkıntısı var. Varşova’da okumaya başlayan Ukraynalı çocukların sayısı şimdiden 10 binin üzerinde. Aynı zamanda, çocukların çoğu gerekli eğitim alamadan Polonya’da görülen derslere katıldı. Başkentte 90 binden fazla çocuk var.” ifadesini kullandı.

Ayrıca Belediye Başkanı, okulların yedek listesine girmek isteyenlerin, “otwieramyszkoly@gmail.com” e-posta adresine başvuru yapabileceklerini duyurdu. Öte yandan Ukrayna Eğitim Bakanlığı, Ukrayna Eğitim Geliştirme Enstitüsü ile birlikte “Tüm Ukrayna Okulu Çevrimiçi” uzaktan ve karma eğitim için bir platform başlattı.