Kıyiv Milli Taras Şevçenko Üniversitesindeki Kırım Tatar Dili ve Edebiyatı Bölümünde toplamda 40 kişi eğitim alıyor

Eğitim
Anife Bilal
03 Eylül 2021, 09:50
Anife Bilal
03 Eylül 2021, 09:50

Kıyiv Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Şarkiyat Fakültesi Kırım Tatar Dili ve Edebiyatı Bölümüne bu sene 11 kişi kaydını yaptırdı. Kıyiv Milli Taras Şevçenko Üniversitesinde 2014 yılında açılan Kırım Tatar Dili ve Edebiyatı Bölümünde şu anda toplam 40 öğrenci eğitim görüyor.

Ukrayna Kıyiv Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Şarkiyat Fakültesi bünyesindeki Kırım Tatar Dili ve Edebiyatı Bölümü 2014 yılında faaliyete başladı. Bu sene bölüme 11 öğrenci kayıt yaptırdı. Kırım Tatar Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim görevlisi Sabiye Slastyon, Kırım Haber Ajansına yaptığı açıklamada, “Bölümümüze toplamda 25 kişi başvurdu. Bu sene üniversitemize girmek için belirlenen taban puanı önceki seneye göre daha yüksekti” değerlendirmesini yaptı. 

Mülakat ve sınavlardan sonra bölüme 11 yeni öğrencinin kabul edildiğini aktaran öğretim görevlisi, Kırım Tatar Dili ve Edebiyatını öğrenen öğrencilerin ikinci uzmanlık alanının İngilizce dili olduğunu belirtti.

BÖLÜMDE ÖĞRETMEN EKSİKLİĞİ VAR

Bu sene Kırım Tatar Dili ve Edebiyatı Bölümüne kaydolan öğrencilerin arasında sadece Kırım Tatarlarının yer almadığını anlatan Slastyon, “Kırım Tatar Dili ve Edebiyatı Bölümünde ders veren 3 öğretmen Kırım Tatarı. Öğretmen eksikliğimiz var. Dolayısıyla bu sene 2 mezunumuzu işe aldık, ikisi de Ukraynalı.” dedi. Akademisyen Slastyon, şu anda bölümde eğitim gören öğrenci sayısının 40 olduğunu aktardı.