Kırım Ailesi'nden Ukrayna toplumuna Kırım Tatar kültürünü tanıtmayı amaçlayan eğitim projesi

02 Eylül 2020, 20:23

Kırım Ailesi sivil toplum kuruluşu, Ukrayna toplumuna, Kırım ve Kırım Tatar halkının tarihini, kültürünü ve sanatını tanıtmak için özel bir proje üzerinde çalışmaya başladı.

Sovyet yönetimi tarafından oluşturulan negatif propagandayı yıkmayı ve Ukrayna halkına Kırım Tatarlarını daha iyi tanıtmayı hedefleyen Kırım Ailesi sivil teşkilatı, Ukrayna Kültür Vakfının desteğiyle “Kırım Tatarları: Tarih, Kültür, Sanat.” isimli projeye başlayacağını duyurdu. Proje çerçevesinde bir ders kitabı ve 15 video dersten oluşan bir kurs hazırlandı.

Dersler ünlü tarihçi, oyuncu, şarkıcı, ressamlar tarafından sunulacak. Örneğin sinema ile ilgili dersi Kırım Tatar yönetmen ve oyuncu Ahtem Seytablayev, müzik dersini ise Kırım Tatar şarkıcı Elzara Batalova anlatacak.

“AMACIMIZ KIRIM TATAR KÜLTÜRÜNÜ YAYGINLAŞTIRMAK”

Sosyal medya üzerinden proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Kırım Ailesi Koordinatörü Anife Kurtseitova, proje çerçevesinde bir der kitabı hazırladıkları ve çevrim içi eğitim platformu geliştirdiklerini anlatarak, “Proje Kırım Tatar halkının kültür ve tarihi mirasının yaygınlaştırılmasına odaklanıyor. Bu yenilikçi bir kültür girişimidir. Girişiminin amacı Ukrayna’nın yerli halkı olan Kırım Tatarları hakkındaki doğru bilgileri yaymaktır.” ifadelerini kullandı.

Proje çerçevesinde Ukrain ve Kırım Tatar dillerinde yayınlanacak ders kitabı Kırım Tatar tarihçi Gülnara Bekirova ve Ukraynalı tarihçi Andrey İvanets tarafından hazırlandı.

“BENZERSİZ BİR PROJE”

Tarihçi Gülnara Bekirova, “Böyle benzersiz bir projede yer aldığım için çok mutluyum… Ukrayna tarihinde ilk kez bir ders kitabında Kırım’ın yerli halkı Kırım Tatarlarının tarihinin tüm dönemleri; etnogenez, Kırım Hanlığı’nın oluşumu ve varlığı, Rus İmparatorluğu işgalinden sonraki dramatik dönem, 20. yüzyıl Kırım ve Kırım Tatar tarihindeki oylar, günümüzdeki olaylar ele alınacak.” şeklinde bir açıklama yaptı.

“SOVYET YÖNETİMİ KIRIM TATARLARI İLE İLGİLİ TÜM BİLGİLERİ SİLMEK İSTEDİ”

Projenin önemine dikkat çekenlerden birisi de Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu oldu. “Kırım Tatarları: Tarih. Kültür. Sanat.” isimli projenin çok önemli bir proje olduğunu belirten Kırımoğlu, “Harika ve çok gerekli bir girişim çünkü malesef Ukrayna toplumunda Kırım Tatar halkı konusunda hala bilgi eksikliği ve  Sovyet yetkilileri tarafından ortaya konan klişeler mevcut. Sovyet yönetimi Kırım Tatarlarını hatırlatan herhangi bilgiyi silmek amacıyla kasıtlı olarak Kırım tarihini ve kültürünü değiştiriyor ve yok ediyordu. Umarım zamanla buna benzer girişimler çoğalır.” dedi.

Yedi senedir devam eden Rus işgali şartları altında Kırım Tatar kültürü ve tarihinin Ukrayna’da tanıtılmasının çok önemli olduğunu ifade eden Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov da, Kırım Ailesi’nin girişimi sayesinde Ukraynalı öğrencilerin, Kırım Tarihinin doğru bir şekilde anlatıldığı harika bir ders kitabına kavuşacağını vurguladı.

“Kırım Tatarları: Tarih. Kültür. Sanat.” isimli proje ile ilgili gelişmeler aşağıdaki linkten takip edilebilir:

https://www.facebook.com/bilgi.ua/


kırım ailesi
Kırım Tarihi
Kırım Tatarları