Erşat Salihi'den anlamlı Türk Dil Bayramı mesajı: Ne mutlu ki Irak Türkleri, Türkçe yazıp Türkçe konuşuyor

Eğitim
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Eylül 2021, 19:32
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Eylül 2021, 19:32

İlk kez 89 yıl önce bugün Atatürk’ün talimatıyla İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda “Birinci Türk Dil Kurultayı”nın açılış günü olarak gerçekleştirilen Türk Dil Bayramı’nın yıl dönümü kutlanıyor. ITC Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, 26 Eylül Türk Dil Bayramı’nın 89’uncu yıl dönümü dolayısıyla anlamlı bir mesaj yayımladı. Salihi, “Ne mutlu ki Irak Türkleri, Türkçe yazıp, Türkçe konuşuyor. Türk Dil Bayramı’mız kutlu olsun…” dedi.

Türkiye’nin kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla 26 Eylül-6 Ekim 1932 tarihleri arasında düzenlenen “Birinci Türk Dil Kurultayı”nın açılış günü olan 26 Eylül’de her yıl “Dil Bayramı” olarak kutlanıyor. “Türk Dili Tetkik Cemiyeti” adıyla 12 Temmuz 1932’de kurulan, ardından “Türk Dil Kurumu” ismini alan cemiyetin düzenlediği “Birinci Türk Dil Kurultayı”nda çok sayıda bilim adamı, gazeteci, yazar, devlet adamı ve sanatçı bir araya geldi. Türkçe’nin önemine dikkat çekmek adına 26 Eylül günü “Dil Bayramı” ilan edildi. Irak Türkmen Cephesi (ITC) Kerkük Milletvekili ve Irak Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Erşat Salihi de bugün 26 Eylül Türk Dil Bayramı’nın 89’uncu yıl dönümü dolayısıyla anlamlı bir mesajyayımladı.

Resim

ERŞAT SALİHİ: NE MUTLU Kİ, IRAK TÜRKLERİNİN EĞİTİM DİLİ TÜRKÇE

Türkmen parlamenter Salihi, 7 Ekim 1995’teki Birinci Türkmen Kurultayı’ında Irak Türklerinin eğitim ve yazma dilinin, İstanbul Türkçesi olarak kararlaştırıldığını belirtti. Bunun yanı sıra Salihi kutlama mesajına şu ifadelere yer verdi:

“Ne mutlu ki, ana dilimiz Türkçe. Ne mutlu ki Irak Türkleri, Türkçe yazıp, Türkçe konuşuyor. Türk Dil Bayramı’mız kutlu olsun…”