Dijital karneler bugün erişime açıldı

Eğitim
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Haziran 2021, 11:39
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Haziran 2021, 11:39

Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı, 2020-2021 eğitim öğretim yılına ilişkin karne ve başarı belgelerini e-Okul üzerinden erişime açtı. Talep edenlere de basılı karne, başarı belgeleri ve mezuniyet diplomasının 2 Temmuz 2021 tarihinden itibaren okul müdürlüklerince verilebileceği bildirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı, 2020-2021 eğitim öğretim yılına ilişkin karne ve başarı belgelerini 18 Haziran 2021 itibarıyla e-Okul üzerinden erişime açtığını duyurdu. Ayrıca Bakanlık, karnelerin verilmesinin ardından da telafi eğitimi sürecinin başlayacağını açıkladı. Telafi eğitimi programının, 5 Temmuz-31 Ağustos 2021 tarihleri arasında düzenleneceğini bildirdi. Diğer taraftan, ikinci döneminin son iki haftası içinde yapılması gereken sorumluluk sınavlarının ise 21 Haziran-2 Temmuz 2021 tarihleri arasında yapılacağı belirtildi.

İSTEYEN BASILI KARNE ALABİLECEK

E-Okul sisteminde yoğunluk yaşanmaması için ilkokul, ortaokul ve lise kademesindeki yaklaşık 18 milyon öğrencinin 2020-2021 eğitim öğretim yılı karneleri, bugünden itibaren e-Okul’dan erişime açıldı. Talep edenlere basılı karne, başarı belgeleri ve mezuniyet diplomalarının, 2 Temmuz 2021’den itibaren okul müdürlükleri tarafından verilebileceği belirtildi. Liselerde ise sorumluluk ve mazeret sınavlarının 2 Temmuz’a kadar tamamlanacağı ayrıca destekleme ve yetiştirme kursları ile 12. sınıflara yönelik rehberlik faaliyetlerine devam edileceği kaydedildi.

E-OKUL İLE KARNELERE ERİŞİM NASIL OLACAK?

Öğrencinin sistemde bulunan karnesine erişmek için e-Okul uygulamasına giriş yaptıktan sonra açılan sayfada yer alan ilgili alanların doldurulması gerekiyor. Ardından bu bölümde öğrencinin T.C. kimlik numarası, okul numarası ve son olarak ise kutucuk içinde yer alan harf ve rakamları resimdeki rakamlar yazan alana girilmesi gerekiyor. Bu bilgiler girildikten sonra giriş butonuna basılarak sisteme giriş yapılabilir ve öğrenci hakkında bilgi sahibi olunabilir.