Çubarov: Kırım'da Kırım Tatarları Rusça eğitime zorlanıyor!

Eğitim
Ozan Barış Erim
06 Nisan 2021, 22:16
Ozan Barış Erim
06 Nisan 2021, 22:16

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, işgal edilen Kırım’da Kırım Tatar çocukların okullarda Rusça eğitime zorlanmaları ve bir ortaokulda görevli öğretmenin Kırım Tatar halkına yönelik hakaretlerini konu alan açıklamalarda bulundu. Çubarov, Kırım Tatarcanın geleceğinin korunmasına dikkat çekerek, “Kırım Tatar dilimizin geleceği sadece KTMM için değil hepimiz için en önemli konu olmalıdır” ifadelerini kullandı.

KTMM Başkanı Refat Çubarov, bugün sosyal medya hesabından Kırım Tatar dili ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çubarov, işgal edilen Kırım’da Kırım Tatar çocukların okullarda Rusça eğitime zorlanmaları ve bir ortaokulda görevli öğretmenin Kırım Tatar halkına yönelik hakaretlerini değerlendirdi.

“RUSÇA EĞİTİME ZORLAYARAK SEÇME İMKANI TANIMIYORLAR”

Çubarov, işgalci devlet Rusya’nın Kırım Tatar dilini yok etmek amacıyla çeşitli yöntemlere başvurduğunu belirterek, “Rus işgalciler ve onlara yardımcı olan iş birlikçiler, Kırım’da Kırım Tatar dilini ayaklar altına almak için, Kırım Tatar dilini okullarda kaldırmak için ve bütün Kırım Tatarlarına asimilasyon uygulamak için çeşitli aldatmaca yöntemler uygulamaya çalışıyor. Bahçesaray bölgesi Biya Sala (Verhoriççya) köyündeki okuldaki öğrencilere, ‘Rusça’ olarak belirtilmiş dilekçeler verilerek, velilere çocuklarının eğitim dilini seçme imkanı bile tanınmadı. Daha sonradan bu konuda tepki gösterildiğinde, okul yönetimi bu dilekçeleri kanıt göstererek kendi istekleri ile Rusça eğitim istedi diyecek. Bu dayatmaya boyun eğmeyin. Biz gerektiği takdirde kendi avukatlarımızla size yardımcı olacağız.” diye konuştu.

“KIRIM TATAR DİLİ STRATEJİSİ YAKIN ZAMANDA KABUL EDİLECEK”

Öte yandan KTMM Başkanı Çubarov, Kırım Tatar dilinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması stratejisinin yakın zamanda Ukrayna tarafından kabul edileceğinin müjdesini vererek, şunları söyledi:

“Yakın zamanda Ukrayna, Kırım Tatar dilinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması stratejisini kabul edecek. Bu stratejinin yerine getirilmesi için Ukrayna devletinin yardımı ile ana dilimizi koruması, saklaması ve toplumumuz içinde kullanılması için gerekli adımları atacağımızı düşünüyorum. Son zamanlarda hükumet ile Kırım Tatar dili için çalışmalarımızı sıklaştırdık. Ayrıca KTMM olarak, Kırım Tatar dilinin latin alfabesine çevrilmesine dair isteğimizi bugün Ukrayna hükumetine bildirdik.”

İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM’DA RUS DİLİNDE EĞİTİM DAYATMASI!

Kırımlı aktivist Elmaz Kırımlı’nın sosyal medya hesabından paylaştığı bilgiye göre, velilere çocuklarının hangi dilde eğitim görmelerini istediklerini bildirmeleri için dilekçe formu dağıtıldı. Ama söz konusu dilekçede eğitim dili önceden “Rusça” olarak belirtilmiş olup, velilere çocuklarının eğitim dilini seçme imkanı bile tanınmadı. Velilerden hazır dilekçeleri imzalamaları istendi.