"Eğitim için Ukrayna'yı tercih eden Kırımlı öğrencilerin sayısı arttı"

16 Eylül 2019, 13:53

Ukrayna İşgal Edilen Bölgelerden ve İç Mültecilerden Sorumlu eski Bakan Yardımcısı Yusuf Kurkçi, Krym.Realii radyosuna yaptığı açıklamada Rus propagandasının çabalarına bakmaksızın işgal altındaki Kırım ve Donbas’tan Ukrayna ana karasına eğitim için gelen öğrencilerin sayısının arttığını belirtti.

Kurkçi konuyla ilgili olarak, “Artış oranı çok parlak olmasa da, yine de artış var. Geçen sene işgal altındaki bölgelerde yaşayan çocukların Ukrayna üniversitelerinde eğitim almamaları için yapılan propagandaya rağmen oran geçen seneden önceki senenin oranına göre bile yüksek. Bugün işgal altındaki topraklardan gelen 3,5 bin öğrenci Ukrayna’da eğitim görüyor” dedi.

Kurkçi, sınavların Eylül’ün 20’lerinde biteceği için 2019 eğitim yılında üniversiteye giren öğrencilerin sayısının belli olmadığını söyledi.

Tavriya Milli Üniversitesi Rektörü Vladimir Kazarin’in aktardığına göre “Kırım-Ukrayna” ve “Donbas-Ukrayna” eğitim merkezleri aracılığıyla işgal altındaki Kırım ve Donbas’tan 330 öğrenci Tavriya Milli Üniversitesine girdi.

Donbas
eğitim
Kırım
Ukrayna
Yusuf Kurkçi
Bunlara da bakın: