Kırım Tatar savaş pilotu Amethan Sultan Kıyiv'de anılacak

Haberler
Anife Bilal
25 Ekim 2021, 10:46
Anife Bilal
25 Ekim 2021, 10:46

Efsanevi Kırım Tatar pilot Amethan Sultan, doğumunun 101’inci yıl dönümünde Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de anılacak. Anma töreni Ebedi Şan Parkında gerçekleşecek.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de efsanevi Kırım Tatar savaş pilotu ve Kırım Tatar Milli hareketinin aktif katılımcılarından Amethan Sultan’ın doğumunun 101’inci yıl dönümü dolayısıyla anma töreni düzenlenecek. Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, dün sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, 25 Ekim 2021 tarihinde saat 16.00’da Kıyiv’deki Ebedi Şan Parkında bulunan Amethan Sultan Anıtı önünde anma töreni düzenleneceğini ve anıta çiçek bırakılacağını bildirdi. Anma törenine, Ukrayna ve Kırım Tatar milli marşlarını icra edecek bir askeri bandonun da katılacağını belirten Çubarov şu ifadeleri kullandı:

Halkının haklarını geri kazanması ve ana vatanına dönmesi mücadelesine katkıda bulunan her Kırım Tatar kadını ve erkeğini anıyoruz, anmaya devam edeceğiz!”

EFSANEVİ KIRIM TATAR SAVAŞ PİLOTU: AMETHAN SULTAN

Amethan Sultan iki kere Sovyetler Birliği Kahramanlık Madalyası ile ödüllendirilmişti. Bu ödüle layık görülen 7 Kırım Tatarından biri olarak tarihe geçen Sultan, II. Dünya Savaşı sırasında 150 hava saldırısına katılmıştı. Sultan, tek olarak 30, grup olarak da 19 Alman uçağı düşürmüştü.

Amethan Sultan, 2. Dünya Savaşı sırasında 603 savaş uçuşu gerçekleştirdi. Savaş sonrası test pilotu olarak kariyerine devam etti. 100’den fazla hava aracı türü kullanan Amethan Sultan, toplam olarak 4237 saat uçtu.

KIRIM TATAR MİLLİ HAREKETİNİN İÇİNDE YER ALDI

Amethan Sultan, Kırım Tatar halkının temsilcileri ile birlikte Moskova’da Kızıl Meydan’a da çıktı. “Kırım Tatarlarının vatanına iade edilmesi” talebini içeren belgeleri ilk olarak imzalayanlar arasındaydı. Birçok kez KGB’ye çağrılarak bu tür eylemlere katılmaması konusunda uyarıldı, ama buna rağmen Kırım Tatar halkının milli hareketine iştirak etmeye devam etti, soydaşlarını evine kabul etti.

GÖKYÜZÜNE AŞIK BİR PİLOT

Amethan Sultan gökyüzüne aşıktı, gökyüzü ona her zaman ilham veriyordu. Ancak gökyüzü onun sonunu getirdi. 1 Şubat 1971 yılında Tu-16 tipi bir uçağın, test uçuşu sırasında meydana gelen kaza sonucunda hayatını kaybetti. 
 
Hatırlanacağı üzere, Mayıs 2015 tarihinde Ukrayna Parlamentosu Akmescit Havalimanına Amethan Sultan ismi verilmesi ile ilgili kararı kabul etti. Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale havalimanı da uzun bir süredir Amethan Sultan’ın adını taşıyor.