Efsanevi Kırım Tatar pilot Amethan Sultan Kıyiv'de anıldı

26 Ekim 2020, 10:51

Efsanevi Kırım Tatar pilot Amethan Sultan, doğumunun 100. yıl dönümünde Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de anıldı. Başkentte düzenlenen törene KTMM üyeleri ve sivil toplum aktivistleri katıldı.

Kıyiv’deki Ebedi Şan Parkı’nda 25 Ekim 2020 tarihinde Kırım Tatar pilot Amethan Sultan’ı anma töreni düzenlendi. Törene katılan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyeleri ve sivil toplum aktivistleri, Amethan Sultan’ın anıtına çiçek bıraktı.

KIRIM TATAR PİLOT AMETHAN SULTAN’IN ANISI YAD EDİLDİ

Amethan Sultan’ın doğumunun 100. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen anma töreninde “Umma” (Ümmet) Ukrayna Müslümanları Dini İdaresi Müftüsü Said İsmagilov tarafından dua okundu. Daha sonra, Kırım Ailesi kültür merkezi çocukları şiirler okudu.

ÇUBAROV: AMETHAN SULTAN’I SAYGIYLA ANIYORUZ

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan KTMM Başkanı Refat Çubarov, “Amethan Sultan’ı, İkinci Dünya Savaşı sırasında gösterdiği cesaret ve fedakarlık nedeniyle ayrıca ilk önce Kırım Tatar milli hareketine katıldığı ve en trajik sürgün yıllarında halkına sadık kaldığı için saygıyla anıyoruz.” diye bildirdi.

EFSANEVİ KIRIM TATAR SAVAŞ PİLOTU: AMETHAN SULTAN

Amethan Sultan iki kere Sovyetler Birliği Kahramanlık Madalyası ile ödüllendirilmişti. Bu ödüle layık görülen 7 Kırım Tatarından biri olarak tarihe geçen Sultan, II. Dünya Savaşı sırasında 150 hava saldırısına katılmıştı. Tek olarak 30, grup olarak da 19 Alman uçağı düşürmüştü.

Amethan Sultan, 2. Dünya Savaşı sırasında 603 savaş uçuşu gerçekleştirdi. Savaş sonrası test pilotu olarak kariyerine devam etti. 100’den fazla hava aracı türü kullanan Amethan Sultan toplam olarak 4237 saat uçtu.

KIRIM TATAR MİLLİ HAREKETİNİN İÇİNDE YER ALDI

 Amethan Sultan, Kırım Tatar halkının temsilcileri ile birlikte Moskova’da Kızıl Meydan’a da çıktı. “Kırım Tatarlarının vatanına iade edilmesi” talebini içeren belgeleri ilk olarak imzalayanlar arasındaydı. Birçok kez KGB’ye çağrılarak bu tür eylemlere katılmaması konusunda uyarıldı, ama buna rağmen Kırım Tatar halkının milli hareketine iştirak etmeye devam etti, soydaşlarını evine kabul etti.

GÖKYÜZÜNE AŞIK BİR PİLOT

Amethan Sultan gökyüzüne aşıktı, gökyüzü ona her zaman ilham veriyordu. Ancak gökyüzü onun sonunu getirdi. 1 Şubat 1971 yılında Tu -16 tipi bir uçağın, test uçuşu sırasında meydana gelen kaza sonucunda hayatını kaybetti. 
 
Hatırlanacağı üzere, Mayıs 2015 tarihinde Ukrayna Parlamentosu Akmescit Havalimanına Amethan Sultan ismi verilmesi ile ilgili kararı kabul etti. Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale havalimanı da uzun bir süredir Amethan Sultan’ın adını taşıyor.


Amethan Sultan
Anma töreni
Bunlara da bakın: