Kıyiv'de efsanevi Kırım Tatar pilot Amethan Sultan anıldı

Haberler
Anife Bilal
25 Ekim 2021, 21:25
Anife Bilal
25 Ekim 2021, 21:25

Efsanevi Kırım Tatar pilot Amethan Sultan, doğumunun 101. yıldönümünde Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de anıldı. Başkentte düzenlenen törene, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyeleri ve sivil toplum aktivistleri katıldı.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de efsanevi Kırım Tatar savaş pilotu ve Kırım Tatar Milli hareketinin aktif katılımcılarından Amethan Sultan’ın doğumunun 101’inci yıl dönümü dolayısıyla anma töreni düzenlendi. Bugün, Kıyiv’deki Ebedi Şan Parkı’nda bulunan Amethan Sultan Anıtı önündeki anma törenine, KTMM üyeleri ve sivil toplum aktivistleri katıldı. Tören, Ukrayna ve Kırım Tatar milli marşlarının okunmasıyla başladı. Daha sonra “Umma” (Ümmet) Ukrayna Müslümanları Dini İdaresi Müftüsü Said İsmagilov tarafından dua okundu.

“AMETHAN SULTAN, KIRIM’I ÇOK SEVİYORDU VE HALKININ VATANINA DÖNMESİ İÇİN MÜCADELE EDİYORDU”

Tören sonrasında Kırım Haber Ajansına konuşan Kırım Tatar Milli Meclisi Refat Çubarov, “Amethan Sultan çok cesur ve korkusuz bir insandı. Ayrıca vatanını ve halkını çok seviyordu. Ve kariyeri, sakin bir hayat arasında seçim yapmak zorunda kaldığında o her zaman halkını seçmişti. Kırım’ı çok seviyordu ve halkının vatanına dönmesi için mücadele ediyordu.” ifadeleri kullandı.

EFSANEVİ KIRIM TATAR SAVAŞ PİLOTU: AMETHAN SULTAN

Amethan Sultan iki kere Sovyetler Birliği Kahramanlık Madalyası ile ödüllendirilmişti. Bu ödüle layık görülen 7 Kırım Tatarından biri olarak tarihe geçen Sultan, II. Dünya Savaşı sırasında 150 hava saldırısına katılmıştı. Sultan, tek olarak 30, grup olarak da 19 Alman uçağı düşürmüştü.

Amethan Sultan, 2. Dünya Savaşı sırasında 603 savaş uçuşu gerçekleştirdi. Savaş sonrası test pilotu olarak kariyerine devam etti. 100’den fazla hava aracı türü kullanan Amethan Sultan, toplam olarak 4237 saat uçtu.

KIRIM TATAR MİLLİ HAREKETİNİN İÇİNDE YER ALDI

Amethan Sultan, Kırım Tatar halkının temsilcileri ile birlikte Moskova’da Kızıl Meydan’a da çıktı. “Kırım Tatarlarının vatanına iade edilmesi” talebini içeren belgeleri ilk olarak imzalayanlar arasındaydı. Birçok kez KGB’ye çağrılarak bu tür eylemlere katılmaması konusunda uyarıldı, ama buna rağmen Kırım Tatar halkının milli hareketine iştirak etmeye devam etti, soydaşlarını evine kabul etti.

Efsanevi Kırım Tatar pilot Amethan Sultan'ın doğumunun 99. yıl dönümü -  Kırım Haber Ajansı - QHA

GÖKYÜZÜNE AŞIK BİR PİLOT

Amethan Sultan gökyüzüne aşıktı, gökyüzü ona her zaman ilham veriyordu. Ancak gökyüzü onun sonunu getirdi. 1 Şubat 1971 yılında Tu-16 tipi bir uçağın, test uçuşu sırasında meydana gelen kaza sonucunda hayatını kaybetti. 
 
Hatırlanacağı üzere, Mayıs 2015 tarihinde Ukrayna Parlamentosu Akmescit Havalimanına Amethan Sultan ismi verilmesi ile ilgili kararı kabul etti. Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale havalimanı da uzun bir süredir Amethan Sultan’ın adını taşıyor.