Efsanevi Kırım Tatar pilot Amethan Sultan'ın doğumunun 99. yıl dönümü

Güncel
Ömer Cihad Kaya
25 Ekim 2019, 11:23
Ömer Cihad Kaya
25 Ekim 2019, 11:23

Bugün efsanevi Kırım Tatar savaş pilotu ve Kırım Tatar halkının gururu Amethan Sultan’ın doğumunun 99. yıl dönümü.

Amethan Sultan, 20 Ekim 1920 tarihinde Kırım’ın Alupka şehrinde dünyaya geldi. Babası Lak, annesi Kırım Tatarıydı. Amethan Sultan, hem Dağıstan’da hem Kırım Tatarları arasında milli kahraman olarak kabul ediliyor.

1937 yılında yedinci sınıfı bitirdikten sonra, Akmescit (Simferopol) Demiryolu Meslek Okuluna kaydolan Amethan Sultan, meslek okulundan mezun olduktan sonra demir yolu deposunda tesisatçı olarak çalıştı. Amethan, çocukluk hayalinin peşinden giderek hem çalıştı, hem de havacılık kulübünde ders aldı. 1938 yılında havacılık kulübünden mezun oldu.
 
II. Dünya Savaşı sırasında Amethan Sultan, 603 uçuş gerçekleştirdi. 150 hava çarpışması sırasında, şahsen 30 ve grup olarak 19 düşman uçağı (Naziler) düşürdü. 100’e yakın hava aracı kullanan Amethan Sultan, toplamda 4237 saat uçuş gerçekleştirdi.

KIRIM TATAR MİLLİ HAREKETİNİN İÇİNDE YER ALDI

 Amethan Sultan, Kırım Tatar halkının temsilcileri ile birlikte Moskova’da Kızıl Meydan’a da çıktı. “Kırım Tatarlarının vatanına iade edilmesi” talebini içeren belgeleri ilk olarak imzalayanlar arasındaydı. Birçok kez KGB’ye çağrılarak bu tür eylemlere katılmaması konusunda uyarıldı, ama buna rağmen Kırım Tatar halkının milli hareketine iştirak etmeye devam etti, soydaşlarını evine kabul etti.

GÖKYÜZÜNE AŞIK BİR PİLOT

Amethan Sultan gökyüzüne aşıktı, gökyüzü ona her zaman ilham veriyordu. Ancak gökyüzü onun sonunu getirdi. 1 Şubat 1971 yılında Tu -16 tipi bir uçağın, test uçuşu sırasında meydana gelen kaza sonucunda hayatını kaybetti. 
 
Hatırlanacağı üzere, Mayıs 2015 tarihinde Ukrayna Parlamentosu Akmescit Havalimanına Amethan Sultan ismi verilmesi ile ilgili kararı kabul etti. Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale havalimanı da uzun bir süredir Amethan Sultan’ın adını taşıyor.