Edem Bekirov tutukevinin revirine sevk edildi

Haberler
Anife Bilal
20 Mart 2019, 19:36
Anife Bilal
20 Mart 2019, 19:36

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 12 Aralık’tan bu yana tutuklu bulunan Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov’un tutukevinin revirine sevk edildiği bildirildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan avukat İslam Velilayev, “Müvekkilim Edem Bekirov’un tutukevinin revirine sevk edildiğini öğrendim. Bu küçük bir zafer. Ailesi ve onu merak eden herkes için iyi haber.” diye kaydetti.

Gazeteci Anton Naumlyuk Edem Bekirov’la aynı hücrede tutulan ve ona yardım eden siyasi tutsak Server Mustafayev’in başka bir hücreye sevk edildiğini duyurdu.

Bilindiği gibi daha önce siyasi tutsak Edem Bekirov’un açlık grevi başlatmak istediği bildirilmişti.

İŞGALCİLERİN KIRIM TATARLARINA YÖNELİK BASKILARI DEVAM EDİYOR

Herson bölgesindeki Novoalekseyevka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaparken Rus işgalci görevliler tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

13 Aralık tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı. Bekirov’un 11 Şubat tarihinde kadar tutuklu kalacağı duyurulmuştu.

FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçlandığı bildirilmişti.

Avukat Aleksey Ladin, kalp ve şeker hastası olan ayrıca bir ayağı ampute durumdaki Bekirov’a tutukevinde gerekli tıbbi bakımın sağlanmadığını belirtmişti.