"Edem Bekirov tutukevinde kasıtlı olarak öldürülüyor"

Haberler
Anife Bilal
27 Mayıs 2019, 14:47
Anife Bilal
27 Mayıs 2019, 14:47

Rus işgali altındaki Kırım’da aralık 2018’den bu yana düzmece bir dava çerçevesinde alıkonulan ağır hasta, siyasi tutsak Edem Bekirov’un sağlık durumu kötüleşmeye devam ediyor.

Geniçesk Kaymakam Yardımcısı, siyasi tutsak Edem Bekirov’un eşi Gülnara Bekirova Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, “Annesini ziyaret etmek amacıyla Kırım’a giriş yaptığı sırada 12 Aralık 2018 tarihinde yasa dışı olarak tutuklanan eşim Edem Bekirov, Akmescit tutukevinde kasıtlı olarak öldürülüyor.” ifadesini kullandı.

İşgalcilerin Bekirov’u alıkoyduğu süre içinde insülin bağımlısı yaptığı, düzenli yapılan insülin iğnelerinden sonra Bekirov’da ödem ve nefes darlığı belirtilerinin meydana geldiğini belirten Bekirova, “Şu anki durum daha da kötüleşti; Edem’de pelvik organların fonksiyon bozukluğu ve spinal kan dolaşımı bozukluğu gelişti, bu yüzden neredeyse uyuyamıyor ve sadece otururken acı çekmeden nefes alabiliyor.” diye kaydetti.

Bununla birlikte Gülnara Bekirova, konuşmasında tüm siyasi tutsakların serbest bırakılması için mücadele eden tüm insanlara da teşekkür etti.

İŞGALCİLER, EDEM BEKİROV’UN TÜM HASTALIKLARINA RAĞMEN TUTUKLU KALMASINDA ISRAR EDİYOR

10 Mart 2019’da Rus işgali altındaki Kırım’da Akmescit’in Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesinde, Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Bekirov’un tutukluluk süresinin uzatılması ile ilgili duruşma gerçekleşmişti. Sözde yargıç, Kırım Tatar siyasi tutsak Bekirov ve avukatının ev hapsi talebini reddetti ve Bekirov’un tutukluluk süresini 12 Haziran 2019 tarihine kadar uzatma kararı almıştı.

Herson bölgesindeki Novoalekseyevka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık 2018 tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaparken Rus işgalci görevliler tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

13 Aralık 2018 tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı.

FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık 2018 tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçladığı bildirilmişti.