Edem Bekirov: "Gençler, yaşlılar, kadınlar... Sıradaki kim?"

Haberler
Feride Useinova
06 Haziran 2019, 22:22
Feride Useinova
06 Haziran 2019, 22:22

İşgalcilerin hastalığına rağmen alıkoyduğu Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Bekirov, halkına yönelik hukuksuzluğu protesto etti.

İşgal altındaki Kırım’da Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesinde ağır hasta olan Kırım Tatarı Edem Bekirov’un tutukluluk halini uzatma duruşması 6 Haziran 2019 tarihinde yapıldı.

Bekirov, sözde mahkeme duruşmasına elinde, “Önce gençler, sonra ihtiyarlar şimdi de kadınlar. Sıradaki kim? Çocuklar mı?” yazılı bir kağıtla katıldı.

Konuyla ilgili şahsi Facebook sayfasında açıklama yapan gazeteci Anton Naumlyuk, “Duruşma salonundaki camekanda elinde bir parça kağıtla Bekirov Kırım Tatarlarına karşı yapılan baskıları protesto ediyor” ifadelerini kullandı.

Эдем БекировВ Киевском районном суде Симферополя началось заседание по продлению ареста Эдема Бекирова, обвиняемого в…

Опубліковано Anton Naumliuk Четвер, 6 червня 2019 р.

İŞGALCİLER, EDEM BEKİROV’UN TÜM HASTALIKLARINA RAĞMEN TUTUKLU KALMASINDA ISRAR EDİYOR

10 Mart 2019’da Rus işgali altındaki Kırım’da Akmescit’in Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesinde, Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Bekirov’un tutukluluk süresinin uzatılması ile ilgili duruşma gerçekleşmişti. Sözde yargıç, Kırım Tatar siyasi tutsak Bekirov ve avukatının ev hapsi talebini reddetti ve Bekirov’un tutukluluk süresini 12 Haziran 2019 tarihine kadar uzatma kararı almıştı.

Herson bölgesindeki Novoalekseyevka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık 2018 tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaparken Rus işgalci görevliler tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

13 Aralık 2018 tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı.

FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık 2018 tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçladığı bildirilmişti.