Dünyanın Rusya'ya yönelik yaptırımları ağırlaşıyor

Ekonomi
qha muhabir
09 Mart 2022, 11:09
qha muhabir
09 Mart 2022, 11:09

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal girişiminin ardından Moskova’ya uygulanan yaptırımlar gün geçtikçe ağırlaşıyor. Daha önceki yaptırımlar üzerine AB Komisyonu’nun Rusya ve Belarus’a yönelik yeni yaptırım paketi hazırladığı bildirildi. Avustralya, Birleşik Krallık ve Japonya yeni yaptırım kararlarını açıkladı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrasında Rusya Federasyonu, dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi konumuna geldi. İşgal saldırıları sonrası getirilen 2 bin 778 yeni yaptırım ile Rusya, İran, Suriye ve Kuzey Kore’yi geride bıraktı. Uygulanan yaptırımların sayısı 5 bin 530’u aştı.

AB YENİ YAPTIRIM PAKETİNİ GÖRÜŞECEK

AB kaynakları, Avrupa Birliği Komisyonu’nun Rusya ve Belarus’a yönelik yeni bir yaptırım paketi hazırladığını duyurdu. Yeni yaptırım paketi kapsamında, 3 Belarus bankası SWIFT sisteminden çıkarılacak. Rus oligarkların yanı sıra bazı milletvekilleri de kara listeye alınacak. Denizcilik teknolojisinin ihracatı da yasaklanacak. Paket, birlik üyesi ülkelerin Daimi Temsilcileri tarafından ele alınacak.

AVUSTRALYA, BİRLEŞİK KRALLIK VE JAPONYA’DAN YAPTIRIMLAR

Avustralya, işgal saldırılarındaki rolü nedeniyle 10 Rus’u yaptırım listesine aldı. Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i ekonomik ve diplomatik olarak dışlamak için Rusya’ya baskıyı sürdüreceklerini söyledi.

Japonya ise Rusya ve Belarus’tan, toplamda 32 kişi ile askeri bağlantılı 12 firmanın mal varlıkları dondurdu. Rusya’ya petrol rafineri ekipmanı ihracatı da durduruldu.

RUSYA VE BELARUS’TAN AYRILAN ŞİRKETLERİN ÇOĞALIYOR

Teknoloji devi IBM, endüstriyel otomasyon şirketi Rockwell Automation, siber güvenlik şirketi Fortinet de dahil birçok uluslararası şirket, Rusya ve Belarus’taki çalışmalarını askıya aldı. Birleşik Krallık ve Hollanda ortaklı şirket Shell, geçen hafta açıkladığı Rus enerji şirketlerindeki ortak girişimlerinden ayrılma kararını hayata geçirdiğini duyurdu.

FIFA: YABANCI FUTBOLCULAR SÖZLEŞMELERİNİ FESHEDEBİLİR

FIFA, Rusya’da oynayan yabancı futbolcuların sözleşmelerini, sezon sonuna kadar tek taraflı feshedebileceğini açıkladı.

RUSYA’DAN DÖVİZ HAMLESİ

Rusya Merkez Bankası, 9 Eylül’e kadar müşterilerin bankalardan döviz olarak en fazla 10 bin dolar çekilebileceğini duyurdu. Daha fazla para çekmek isteyenlerin ise paralarını ruble cinsinden alabilecekleri belirtildi.