Dünyanın öbür ucunda bir araya geldiler: Washington'da Doğu Türkistan'daki Çin zulmü protesto edildi

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
07 Nisan 2019, 11:43
Mehmet Berk Yaltırık
07 Nisan 2019, 11:43

Doğu Türkistan’da sistematik hale gelen ve toplama kampı zulmünü Uygur Türklerine reva gören Çin baskısı, ABD’nin başkenti Washington’da protesto edildi.

Gök bayraklar ve pankartlarla Wasgington’daki Freedom Plaza Meydanında bir araya gelen Uygur Türkleri ve bu zulme kayıtsız kalmayan diğer kimseler, Dünya Uygur Kongresi ile Uygur Amerikan Derneği tarafından organize edilen “Uygurları Kurtarın” yürüyüşüne katıldı.

“1 Milyon Uygur kamplarda”, “Uygurların da yaşama hakkı var”, “Doğu Türkistan’a özgürlük”, “Toplama kamplarını kapatın” yazılı pankartların taşındığı gösteride Çin yönetimine insan haklarına saygı göstermesi, Uygurların tutulduğu toplama kamplarını kapatması ve Uygur ailelerinin tekrar bir araya gelmesine izin vermesi çağrısında bulundu. Göstericiler Çin’e baskı yapması için ABD hükûmetine de seslendi.

Anadolu Ajansı’na eylem sırasında açıklamalarda bulunan Dünya Uygur Kongresi Başkanı Dolkun İsa, düzenlenen yürüyüşe ABD ile birlikteKanada ve Avrupa ülkelerinden de çok sayıda kişinin katıldığını söyleyerek bu yürüyüşün Dünya Uygur Kongresi’nin 2018’de başlattığı dünya çapındaki en büyük üçüncü gösterisi olduğunu ifade etti.

İsa, ABD yönetiminden Magnitsky Yasası çerçevesinde Pekin’e yaptırım uygulamasını talep ettiklerini belirterek ABD kongresinde Uygurlara yönelik iki yasa tasarısının bulunduğunu hatırlattı. İsa bu yasaların geçmesinin başka ülkeler için de örnek teşkil edeceğini düşündüklerini söyledi.

Türkiye’nin Doğu Türkistan davasındaki yerine de değinen İsa, “Aynı atanın iki çocukları gibi Uygurların Türklerden beklentisi başka ülkelerden daha büyük. Türk halkı olarak bizim yanımızda durdular.” ifadelerinde bulundu.