Dünyanın en tehlikeli toprakları açıklandı: Rus mayınları tehlike saçıyor

Haberler
_QHA Ankara
03 Nisan 2019, 20:40
_QHA Ankara
03 Nisan 2019, 20:40

Dünya üzerindeki en mayınlı arazilere sahip ülkeleri, Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü But Shabia Manto tarafından açıklandı. BM’ye göre dünyada en çok Afganistan, Suriye ve Ukrayna’da mayınlı arazi bulunuyor.

Manto, Afganistan’ın mayınlı alan bakımından birinci, Suriye’nin ise ikinci sırada olduğunu söyledi. Ukrayna’ya ayrı parantez açan Manto, Ukrayna ve Rusya sınırı hakkında bilgi verdi. Ukrayna’da 2014 yılında Rusya destekli teröristlerin başlattığı saldırılardan sonra ülkenin doğusunda Rus yanlısı teröristler ile Ukrayna askerleri arasında sıcak çatışmalar yaşandığını ve savaşın hala sürdüğünü ifade eden Manto bölge için acil önlem alınması gerektiğini ifade etti.

2 MİLYON KİŞİ TEHLİKE ALTINDA  

Ukrayna’nın doğusunda işgalci Rusya yanlılarının kontrol ettiği Lugansk ve Donetsk bölgelerinde çatışmaların hala sürdüğünü söyleyen Manto, 2014 yılından beri 2 milyon insanın döşenen mayınlardan dolayı tehlike altında olduğunu ifade etti. Manto, “Ukrayna’nın doğusunda yer alan mayınlı araziler nedeniyle 2 milyon kişi tehlike altında. Bu mayınlı araziler insanların seyahatlerini kısıtlıyor, siviller için büyük tehditler oluşturuyor” ifadelerini kullandı.