Dünyaca ünlü Kırım Tatar sanatçının şarkısı İngiliz popüler müzik listelerinde ilk 10’da

Haberler
E. K.
09 Nisan 2019, 16:51
E. K.
09 Nisan 2019, 16:51

Dünyaca ünlü Kırım Tatar şarkıcı Camala’nın (Jamala) Solo şarkısı Birleşik Krallık’ta 2 müzik chartında (popüler müzik listesi) ilk ona girdi.

Camala’nın İnstagram’dan yaptığı açıklamaya göre şarkı, Upfront Club 30 chartında 7 sıraya yerleşirken, Commercial Pop Top 30 listesinde de 8. sırada yerini aldı.

“Solo” şarkısı, eserleri art arda çoklu platin statüsü kazanan ses yapımcısı ve besteci Brian Todd yönetiminde üç Amerikalı söz yazarı tarafından yazıldı.

EUROVİSİON 2016’DA DÜNYA ÇAPINDA SES GETİREN KIRIM TATAR SANATÇI CAMALA

Susana Camaladinova (Camala) 27 Ağustos 1983 yılında Kırgızistan’ın Oş şehrinde doğdu. Yetenekli şarkıcı, çocukluğundan beri çeşitli şarkı yarışmalarına katılarak sahneye çıkmaya başladı. 9 yaşındayken Camala ilk profesyonel çalışmasını gerçekleştirdi.

Müzik okulundan mezun olduktan sonra Camala, Akmescit’te müzik lisesinden, ardından da Kiev’de müzik akademisinden mezun oldu ve opera şarkıcısı oldu. Ancak Camala klasik müziğe dalmadan etnik doğu ve caz müziğiyle ilgilenmeye başladı.

Camala’nın sahnedeki ilk başarısı, 2009 yılında düzenlenen uluslararası “Novaya Volna” (Yeni Dalga) şarkı yarışmasının birinciliğini elde etmek oldu. Rusya’nın ünlü sanatçısı Alla Pugaçova, Camala’yı çok sevdiğini ifade etti.
Ardından “Cosmopolitan” dergisi Camala’yı “Yılın Keşfi” olarak adlandırdı. ELLE dergisi, “Yılın En İyi Sanatçısı” kategorisinde Camala’ya “ELLE Style Award” ve “Ukraynalıların En Sevdiği Kişi” kategorisinde “2009 Yılının Kişisi” ödülü verdi.

12 Nisan 2011 yılında Kiev’in Oktyabrskiy Sarayı’nda Camala’nın ilk konseri düzenledi ve “For Every Heart” albümünün tanıtımı yaptı.

“Novaya Volna” şarkı yarışmasındaki başarısından sonra Camala, Eurovision 2011 şarkı yarışmasına katılmaya karar verdi ancak elemeyi geçemedi. Camala, yarışmaya tekrar katılmayacağını söyledi.

Ardından Camala yoğun konser turuna başlayarak, 2012 yılında “Yıldızlar Operada” ses programına katıldı. Ardı ardına albümler çıkardı aynı zamanda Ukraynalı ve Belçikalı yönetmenlerin filmlerinde rol aldı.

5 yıl içinde tarzını tamamen değiştiren Camala, 2016 yılında tekrar Eurovision şarkı yarışmasının Ukrayna elemelerine katılarak Ukrayna’daki elemeleri kazanan Camala, Stockholm’de yapılan şarkı yarışmasında Ukrayna’yı temsil etme hakkını elde etti. Camala’nın güçlü sesi ve Kırım Tatar sürgününü anlatan “1944” adlı şarkısının samimi ve duygusal icrası tüm Avrupa’yı hayretler içinde bırakarak şarkı yarışmasındaki birinciliği kazandı.

6 Mayıs tarihinde Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Camala’ya “Ukrayna Halk Sanatçısı” unvanını verdi. Aynı yıl, Camala, Ukrayna’da düzenlenen YUNA-2016 Müzik Ödül Töreni’nde dört dalda birinci oldu. Tören sırasında Camala, en iyi solo şarkıcı müzik ödülünü aldı.

Evli ve bir çocuk sahibi olan Camala, ülke içi ve dışında pek çok ödüle layık görüldü.