Dünya Uygur Kongresi Başkanı İsa: Türklerin arkamızda olduğuna yüzde yüz inanıyoruz

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Kasım 2019, 10:48
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Kasım 2019, 10:48

Çin yönetiminin Uygur Türklerine yönelik uygulamaları ile ilgili, Dünya Uygur Kongresi Başkanı Dolkun İsa, ”Bunu kamuoyunda gündeme getiren tek ülke Türkiye olmuştur. Türklerin arkamızda olduğuna yüzde yüz inanıyoruz.” dedi.

Hollanda Diyanet Vakfı çatısı altında görev yapan Türk İslam Kültür Dernekleri Federasyonu (TICF) ve Avrupa Doğu Türkistan Eğitim Vakfın tarafından, Hollanda’nın Badhoevedorp köyünde bir otelde ”Doğu Türkistan’daki zulme sessiz kalma” konulu sempozyum gerçekleştirildi.

”ÇİN ZULMÜ BİR KAÇ YIL ÖNCE BAŞLAMADI”

Sempozyumda, konuşma yapan Dünya Uygur Kongresi Başkanı Dolkun İsa, Çin yönetiminin Uygur Türklerine yönelik baskıcı uygulamalarının bir kaç yıl önce başlamadığını, 1949’dan itibaren devam ettiğini belirtti.

”TÜRKİYE DOĞU TÜRKİSTAN MESELESİNE SESSİZ KALMADI”

”Türkiye Doğu Türkistan meselesine sessiz kalmadı ve Türkiye’nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Birleşmiş Milletler oturumunda ‘orada bir soykırım yapılıyor’ demesi bizi çok rahatlattı. Bunu kamuoyunda gündeme getiren tek ülke Türkiye olmuştur. Doğu Türkistan için Türkiye’nin yeri diğerlerine göre çok farklıdır. Türklerin arkamızda olduğuna yüzde yüz inanıyoruz. Ama biz daha çok destek bekliyoruz.” diyen İsa, Türkiye’nin Uygur Türklerinin ikinci vatanı olduğunu vurgulayarak, “Bu dava sadece bizim değil, sizin de davanız. Bizim geçmişimiz bir olduğu için kendimizi sizden ayrı görmüyoruz.” ifadesini kullandı.

İsa, uluslararası toplumun çoğu zaman Çin’in Uygur Türklerine yaptıklarına sessiz kaldığına dikkat çekerek, ”2016 yılından beri yaptığımız farklı mücadeleler ile bütün dünyanın dikkatini çekmeyi başardık ve şu anda tüm dünya gözünü Doğu Türkistan üzerine dikmiş durumda.” dedi.

Sempozyuma, katılanlar arasında Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı Erkin Ekrem, Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti ve Uluslararası Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Başkanı Hidayet Oğuzhan, Hollanda Din Hizmetleri Müşavir Vekili Ali Parlak, Türk İslam Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Ömer Altay, Avrupa Doğu Türkistan Vakfı Başkanı Abdurrahman Abdullah ve çok sayıda Türk sivil toplum kuruluşu temsilcisi yer aldı.