Dünya Sağlık Örgütünden tütünle mücadele eden Türkmenistan'a ödül

Güncel
Ömer Kaya
10 Nisan 2019, 11:36
Ömer Kaya
10 Nisan 2019, 11:36

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Türkmenistan’a bulaşıcı olmayan hastalıklarla mücadelesi ve tütün kullanımını engellemedeki çabası için sertifika takdim etti.

Başkent Aşkabat’ta düzenlenen “Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrolü Uluslararası Konferansı”nda, Dünya Sağlık Örgütü  Avrupa Birliği Direktörü Piroska Ostlin tarafından, tütün kullanımının % 3.4’e düşmesi nedeniyle Türkmenistan’ın bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi ve  kontrolüne yaptığı katkıyı belgeleyen sertifika, Sağlık Bakanı Nurmuhammet Amannepesov’a verildi.

Sertifikayı aldıktan sonra bir konuşma yapan Sağlık Bakanı, Türkmenistan’ın bu başarısının bir çok kurum ve kuruluşun çalışması ile sağlandığını, bu başarının, Türkmen halkının sadece bedensel değil ruhsal bakımdan da sağlıklı olması için gerçekleştirilen faaliyetlerin açık bir göstergesi olduğunu belirtti.

Türkmenistan’da yasalar gereği 16 yaşın altındaki çocuklara sigara satışı yasak bulunuyor. Yine ortak mahallerde, toplu yerlerde ve bütün dış mekanlarda sigara içilmiyor.

Tütün karşıtı kampanya sonuçlarına göre, Türkmenistan, dumansız hava sahasına sahip ülkeler listesine giriyor.  Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, Türkmenistan nüfusunun yalnızca % 3,4’ü tütün ve tütün mamulleri  kullanıyor. Bu oran ayrıca DSÖ listesindeki en düşük oranı oluşturuyor.

Türkmenistan hükûmeti 2025’te,  ülke vatandaşlarını zararlı sigara ve tütün mamulleri alışkanlığından tamamen kurtarmayı hedefliyor.