DSÖ'den gençlere ciddi koronavirüs uyarısı

22 Mart 2020, 16:57

Dünya Sağlık Örgütünden koronavirüs salgınına ilişkin gençlere “COVID-19 salgınını ciddiye alın, siz de hasta olabilirsiniz. Hastalığı yayarak diğerlerini tehlikeye atabilirsiniz, hatta canınızdan olabilirsiniz…” şeklinde uyarı geldi.

“HASTALIĞI TAŞIMAYIN, BULAŞTIRMAYIN”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ, WHO) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus’tan bu hastalığa gençlerin de yakalanabileceğini belirterek, “Bugün gençlere bir mesajım var. Siz yenilmez değilsiniz. Virüs haftalarca hastanede yatmanıza sebep olabilir, hatta ölümünüze yol açabilir” diye uyarıda bulundu. DSÖ Başkanı, bazı gençlerin hastalığı hafif geçirmesiyle ilgili ancak bu kişilerin yapacağı tercihlerin diğerleri için ölüm-kalım meselesi olabileceği hatırlatmasında bulundu.

DÜNYADA GENÇ VAKALAR ARTIYOR

Avrupa ve Kuzey Amerika’dan gelen veriler, hastaneye kaldırılan gençlerin önemli bir oranı oluşturduğunu gösteriyor.

Amerikan Hastalığı Kontrol ve Önleme Merkezi’nin araştırmasına göre, ABD’de (Amerika Birleşik Devletleri) hastaneye kaldırılmak zorunda kalan koronavirüs hastalarının yüzde 40’ını 20 ile 54 yaş arası oluşturuyor. Avrupa’da hastalığın merkez üssü olan İtalya’da da hastalığın ağır seyrettiği genç vakaların sayısının yüksek olduğu belirtiliyor.

COVİD-19
DHÖ
Dünya Sağlık Örgütü
genç
KORONAVİRÜS
ölüm
WHO
Bunlara da bakın: