Dünya Sağlık Örgütünden dikkat çeken koronavirüs açıklaması: Mevsimsel değil!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Temmuz 2020, 16:09
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Temmuz 2020, 16:09

DSÖ, koronavirüsün gribe yol açan influenza virüsleri gibi mevsimsel olmadığını, sıcak havalarda da etkisini sürdüreceğini duyurdu.

“BU HER HAVAYI SEVEN BİR VİRÜS”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Margaret Harris, düzenlediği basın toplantısında, solunum yolunu etkileyen virüslerin genellikle mevsimsel olduğunu ancak yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) davranışının farklı olduğunu vurgulayarak, “Bu, her havayı seven bir virüs ama daha çok yakın temastaki bir insandan diğerine bulaşmayı seviyor, dolayısıyla ona bu fırsatı vermememiz gerek.” diye konuştu.

DSÖ’den yapılan açıklamada, en fazla vakanın görüldüğü ülkelerden ABD’nin yaz mevsiminde olduğu, ayrıca Brezilya ve Filipinler gibi tropikal kuşaktaki ülkelerde de büyük salgınlar örnek gösterilerek “Mevsimler virüsün yayılmasını etkiliyor gibi görünmüyor.” denildi.

Sonbaharda ikinci bir dalganın gelmesini bekleyip beklemedikleri sorusunu yanıtlayan Harris, “Şu an birinci dalgadayız. Kısmi iniş çıkışlarla seyreden bir büyük dalga bu. Yapabileceğimiz en iyi şey salgını yatay seyirde tutup, dalganın diz boyunu aşmasını önlemek. Şu anda birinci, ikinci, üçüncü dalga gibi ifadelerin bir anlamı yok.” diye konuştu.

“VİRÜS BİZİ ÖĞRENİYOR”

Harris, Kovid-19’un büyük bir salgın olduğunu ve tedbir alınması gerektiğini vurgulayarak, “Bu virüs farklı davranıyor, biz onu öğrendikçe o da bizi öğreniyor, ihtiyatlı olmalıyız.” yorumunu yaptı. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Kovid-19, 200’den fazla ülke ve bölgeye yayılarak salgına dönüştü. Dünya genelinde vaka sayısı 16 milyon 650 bini aşarken, 656 binden fazla kişi hayatını kaybetti.