Dünya Sağlık Örgütü: Koronavirüs konusunda hata yaptık!

28 Ocak 2020, 13:36

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin’in Wuhan kentinde başlayan koronavirüsle ilgili salgının küresel çaptaki riskini değerlendirme konusunda hata yaptıklarını açıkladı.

DSÖ yetkilileri, pazartesi günü basına yaptıkları açıklamada bir önceki raporlarda hata yaptıklarını ve söz konusu ölümcül salgınının uluslararası alandaki aciliyetinin yüksek olduğunu belirtti.

Öte yandan bu düzeltmenin uluslararası kamu sağlığı açısından “acil durum ilanı” anlamına gelmeyeceği ifade edildi. 

Dünya Sağlık Örgütü, geçtiğimiz hafta uluslararası kamu sağlığı acil durumu ilan etmek için erken olduğunu belirterek, ölümcül salgının küresel çapta tehdide dönüşme riskinin küçük bir ihtimal olduğunu söylemişlerdi. 

DSÖ, EBOLADA DA GEÇ KALMIŞTI

Lancet’te yer alan raporda 2014’te binlerce kişinin ölümüne neden olan Ebola salgınının büyümesinde sorumluluğun büyük kısmının DSÖ’ye ait olduğu belirtilmiş ve “DSÖ’nün güvenilirliği ve itibarı altüst oldu” yorumu yapılmıştı. 2013’de patlak veren Ebola salgını sonucu 11 bin kişi hayatını kaybetmişti. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İngiltere’den uzmanların bir araya gelerek oluşturduğu bağımsız grup, tıp dergisi The Lancet’te bir rapor yayınlamıştı ve sürecin kötü yönetildiği belirtilmişti. Uzmanlar, Gine’nin salgını saptamasından 5 ay sonra uluslararası acil alarm veren örgütü geç kalmakla suçlamış ve DSÖ’nün  liderlik vasfı ve sorumluluktan yoksun olduğunu iddia etmişti.

Bunlara da bakın: