Şaka gibi dolandırıcılık vakası: Amatör fotomontajla kendisini dünya şampiyonu Bediha Taçyıldız gibi tanıttı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Ocak 2021, 01:47
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Ocak 2021, 01:47

Ayyıldız Huri KAPTAN / QHA Ankara

Türkiye akıl almaz bir dolandırıcılık hikayesine daha şahit oldu. S.Ç. adlı kişi, Avrupa ve dünya şampiyonluğu gibi birçok unvan ve başarıya sahip milli muaythai sporcusu Bediha Taçyıldız’ın fotoğraf ve müsabaka videolarını montajlayarak sivil toplum kuruluşlarından maddi yardım adı altında kendisine haksız kazanç sağladı. Garip olay karşısında şoke olan Bediha Taçyıldız, karşılaştığı durumu Kırım Haber Ajansına (QHA) anlattı.

Türkiye spor camiası inanılmaz bir dolandırıcılık olayına şahit oldu. S.Ç. adlı kişi, dünya şampiyonu Türk milli muaythai sporcusu Bediha Taçyıldız’ı taklit ederek para topladı. Avrupa ve Dünya şampiyonu Taçyıldız’a ait fotoğraf ve videolara, kendi görüntüsünü montajlayan S.Ç. gerçek olmayan beyanlarla dernek ve vakıfları yardım adı altında dolandırdı. Taçyıldız, yaşanan trajikomik olay üzerine kendi kişisel Instagramhesabından 6 gün önce bir basın açıklaması videosu yayımlayarak söz konusu olaya tepki gösterdi.

S.Ç.’nin kendi resmini montajladığı Bediha Taçyıldız’ın katıldığı bir müsabakaya ait görüntü.

ŞAKA SANDI

QHA’ya konuşan Taçyıldız, S.Ç. adlı kişinin kendisine ait müsabaka görüntülerini montajlayarak kullandığından arkadaşı vesilesiyle haberdar olduğunu kaydetti. Taçyıldız, karşılaştığı manzara nedeniyle önce kendisine şaka yapıldığını zannettiğini ancak sonradan sitelerde yer alan haberleri görünce gözlerine inanamadığını aktardı. Hatta S.Ç.’nin sosyal medya hesabını teyit ettiğini söyleyen Taçyıldız, “S.Ç. adlı kişinin kendi gerçek ismi, takma isim vs. değil. Biz sosyal medyadan şahsi hesabını bulduk ve tüm fotoğraflarını ekran görüntüsü ile kaydettik. Ancak bundan kısa bir süre önce sosyal medya sayfalarını kapattı.” dedi.

“ÖZÜR DİLEMEK İSTEDİ, ANTRENÖRÜM BUNU KABUL ETMEDİ”

Taçyıldız, söz konusu skandala imza atan S.Ç.’nin kendisiyle irtibata geçip geçmediği sorumuzu, şu şekilde yanıtladı:

“Benimle herhangi bir görüşmede bulunmadı, antrenörümü arayıp özür dilemek istedi ancak antrenörüm bunu kabul etmedi.”

“Benim başıma daha önce bu ve bunun gibi bir olay gelmedi, ilk kez böyle bir şey yaşıyorum ve hayretler içerisindeyim. Umarım kimsenin başına gelmez.”

TAÇYILDIZ: EN ŞAŞIRDIĞIM KONU BU

Başarılarıyla uluslararası basında da yer alarak adından sıkça söz ettiren ve muaythai branşında önemli bir isim olan genç sporcu, olay karşısında şaşkınlığını, şu sözlerle ifade etti:

“Benim en çok şaşırdığım konu, benim üzerimden böyle bir şeye teşebbüs edilmiş olunması. Bu olağanüstü bir durum. Çünkü kendi branşım da dahil Türkiye’de sayılı sporcular arasındayken…”

Taçyıldız, söz konusu skandal olay ile ilgili, “Buradaki amaç aslında çok basit, benim emeklerim üzerinden insanları kandırarak dolandırmak. Herhangi başka bir kasıtlı bir durum söz konusu değil. Çünkü ben, S. Ç. adındaki bu kişiyi bu olayla birlikte tanıdım.” dedi.

“HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILDI”

Taçyıldız, yaşanan üzücü olay nedeniyle hukuki sürecin başlatıldığını belirterek, “Federasyonum (Türkiye Muaythai Federasyonu) tüm hukuki süreçleri başlattı ve takip ediyoruz gerek şikayet, gerek ceza olsun hepsinin peşindeyiz. Ayrıca benim başarılarım üzerinden dolandırılan dernekte mağdur durumda ve maddi tazminat davası açmış durumda. Bu konuyla ilgili onlarla da en kısa sürede görüşmeye gideceğim.” diye konuştu.

“AMACIMIZ TÜM TÜRKİYE’YE BU DURUMU DUYURMAK VE ÖNLEMEK”

“Şu konuya da değinmek istiyorum; para pul bunlar gelip geçici şeyler ama benim yıllarca çalışıp emek verdiğim başarılarım üzerinden böyle bir saygısızlık, dolandırıcılık beni çok üzdü. Çünkü dünya şampiyonu olmak, bu başarıları elde etmek hiçte kolay bir şey değil. Bizim şu anki amacımız; bu haberi tüm Türkiye’de duyurmak ve insanların bir daha böyle bir şeye kalkışmasını önlemek.”

BEDİHA TAÇYILDIZ KİMDİR?
Türkiye’ye başarılarıyla sayısız gurur yaşatan 24 yaşındaki Türk muaythai milli sporcusu Bediha Taçyıldız, 4 kez dünya muaythai şampiyonu, 3 kez de muaythai Avrupa şampiyonu oldu. Ayrıca Taçyıldız, Türkiye muaythai tarihinin en başarılı kadın sporcusu seçildi.