Motokrosta Dünya Şampiyonası heyecanı 2. kez Afyonkarahisar'da

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Eylül 2019, 14:21
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Eylül 2019, 14:21

Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP), 6-8 Eylül 2019 tarihlerinde ikinci kez Afyonkarahisar’da düzenleniyor.

Dünya Motokros Şampiyonası’nın (MXGP), 17’inci ayağı bu yıl 6-8 Eylül tarihlerinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Türkiye Motosiklet Federasyonunun (TMF) ev sahipliğinde ikinci kez Afyonkarahisar’da gerçekleştirilecek.

DÜNYADAN 3,3 MİLYAR İNSANIN GÖZÜ AFYONKARAHİSAR’DA OLACAK

Dünya Motokros Şampiyonası, 7 kıtada, 57 televizyon kuruluşu tarafından 176 ülkede canlı yayınlanacak.

Türkiye için hazırlanan 1 dakikalık tanıtım filmi de yarış öncesi izleyicilerle buluşacak. İzleyici potansiyelinin 3,3 milyarı geçmesi bekleniyor.

TANITIM KATKISI HEDEFİ 200 MİLYON AVRO

Şampiyonanın, ülkeye 200 milyon avro tutarında tanıtım katkısı sağlayacağı öngörülüyor. Organizasyon, geçen yıl tanıtım (PR) çalışmalarının da eklenmesiyle Türkiye’nin tanıtımına 145 milyon avroluk katkı sağlamıştı. Çin’deki potansiyelle birlikte bu rakamın bu sene 200 milyon avroya ulaşması bekleniyor.

90 SPORCU 3 KATEGORİDE YARIŞACAK

Afyon Motor Sporları Merkezi’ndeki organizasyonda 90 sporcu Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP), Dünya Motokros Şampiyonası MX2 sınıfı ve Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası (WMX) ile 3 kategoride şampiyonluk mücadelesi verecek.

Organizasyonda MXGP’de 33, Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası’nda (WMX) 22 ve Dünya Motokros Şampiyonası MX2 sınıfında 35 sporcu yarışacak.

PİSTTE, TÜRKİYE’DEN 6 SPORCU OLACAK

Şampiyonada, Türkiye’yi 6 sporcu temsil edecek. MXGP’de Şakir Şenkalaycı, Mehmet Çelik, Murat Başterzi ve Fırat Şahin, MX2 sınıfında da Mustafa Çetin ve Emircan Şenkalaycı yer alacak.

”EN İYİ ALT YAPI” ÖDÜLLÜ PİST

Afyonkarahisar Motorsporları Merkezi, 2018 yılında Uluslararası Motosiklet Federasyonundan (FIM) “en iyi altyapı” ödülünü aldı.

Dünya genelindeki tüm uluslararası şampiyonalara ev sahipliği yapabilecek kapasitede inşa edilen pist, 250 bin metrekarelik alan üzerine kurulu. Pist, dünya, Avrupa, Balkan ve Türkiye şampiyonalarında yarış amaçlı motosiklet camiasına hizmet verirken, kurulacak akademiyle eğitim hizmetlerini de karşılayacak.

ENGELLİLER UNUTULMADI

TMF Başkanı Bekir Yunus Uçar, engelli vatandaşların organizasyonu ücretsiz izleyeceğini duyurdu.

“Dünya Motokros Şampiyonası ile NG Afyon Spor ve Motosiklet Festivali etkinliklerinde engelli vatandaşlarımızı unutmadık.” diyen Uçar, “Engelli yarışseverlerimize kullanabilecekleri şekilde özel bir tribünümüz var. Belirli alanlarda engelliler için tuvaletler bulunuyor. Engelli vatandaşlarımızın moralini yükseltme adına, hem yarış hem de etkinliklerimize onları bekliyoruz. Etkinlik biletlerimize engelli vatandaşlarımız ücretsiz olarak ulaşabilecek.” ifadelerini sözlerine ekledi.