Dünya liderlerinden Bağımsızlık Günü kutlamaları: Kırım Ukrayna’dır!

24 Ağustos 2020, 17:16

Ukrayna’nın bağımsızlığının 29. yıl dönümü vesilesiyle birçok ülke lideri tarafından kutlama mesajı verildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisinin Basın Servisinden yapılan açıklamaya göre, Ukrayna’nın Bağımsızlık Günü kapsamında ABD’den Polonya’ya pek çok dünya lideri kutlama mesajı yayımladı. Mesaj veren liderler arasında; Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Katolik Hristiyan dünyasının ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Birleşik Krallık Kraliçesi 2. Elizabeth ve Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda yer aldı. 

KIRIM’DAN DA BAHSEDİLDİ

ABD Başkanı Donald Trump ve Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, tebrik mesajlarında Kırım’dan da bahsetti. Başkan Trump, Kırım da dahil olmak üzere Ukrayna’nın tüm bölgeleri üzerinde yeniden kontrol tesis edilene kadar, Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne destek vermeye devam edeceklerini bildirdi. 

“KIRIM UKRAYNA’NIN BİR PARÇASIDIR”

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ise kutlama mektubunda, “Almanya gelecekte de Ukrayna’nın bağımsızlığını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruma konusunda Ukrayna ile dayanışma gösterecektir. Ukrayna’nın Bağımsızlık Günü’nde Kırım’ın Ukrayna’nın parçası olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum.” ifadelerine yer verildi.

UKRAYNA BAĞIMSIZLIK GÜNÜ

Ukrayna, 24 Ağustos tarihinde bağımsızlığının 29. yılını kutluyor.

Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Parlamentosu 24 Ağustos 1991 tarihinde, Ukrayna’nın bağımsızlığını ilan eden belgeyi kabul etti ve 1 Aralık 1991 tarihinde düzenlenen referandumda Ukraynalıların yüzde 90’ı Ukrayna’nın bağımsızlığı için oy verdi.

Ukrayna, 2014 yılından beri Bağımsızlık Gününü Rus işgali şartlarında kutluyor. 2014 yılında Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’ni işgal eden Rusya ardından Ukrayna’nın doğusuna saldırdı ve Donetsk ile Lugansk illerinin bazı bölgelerini işgal etti.

Kırım
Kırım Ukrayna'dır
Ukrayna Bağımsızlık Günü
Bunlara da bakın: