Dünya Kırım Tatar Kongresi Genel Sekreterinden Türkiye'ye teşekkür

Diaspora
E. K.
08 Aralık 2020, 15:19
E. K.
08 Aralık 2020, 15:19

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Genel Sekreteri Avukat Namık Kemal Bayar, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda dün, “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar), Karadeniz ve Azak Denizi’nin Askerileştirilmesi Sorunu” isimli kararın kabul edilmesi ile ilgili açıklama yayımlayarak; kararın yazılmasında eşyazar olarak görev alan Türk Dışişleri mensuplarına teşekkür etti.

Rusya Federasyonu’nun işgal ettiği Kırım’da sergilediği askeri saldırganlığa ilişkin 7 Aralık 2020 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda, “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar), Karadeniz ve Azak Denizi’nin Askerileştirilmesi Sorunu” isimli karar tasarısı kabul edildi. BM üyesi ülkelerin 63’ü kararı onaylarken, 17’si karara karşı çıktı. BM Genel Kurulu bu sonuçla söz konusu kararı kabul etti.

“VATANIMIZ KIRIM’DAKİ HAKSIZ İŞGAL SONA ERENE KADAR MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK”

Konuyla ilgili açıklama yayımlayan DQTK Genel Sekreteri Av. Namık Kemal Bayar, kararın hazırlanmasında eşyazar olarak görev alan Türk Dışişleri mensuplarına teşekkür ederek, Türkiye’nin Kırım’daki yasa dışı işgale son verilmesi konusundaki kararlı tutumunun bir kez daha ispatlanmış olduğunu kaydetti.

Av. Namık kemal Bayar’ın açıklamasının tam metni aşağıdaki gibidir:

“Dün BM Genel Kurulunda kabul edilen ‘Kırım Özerk Cumhuriyetine silah sevkiyatı sorunu ve işgale son verilmesi’ hakkında kararın yazılmasında eşyazar olarak görev alan Türkiye’mizin kıymetli Dışişleri mensuplarına teşekkür ederiz.

Bu vesile Türkiye’mizin Kırım’daki yasa dışı işgale son verilmesi konusundaki kararlı tutumu bir kez daha ispatlanmış olup, Türkiye’nin işgali tanıması gerektiği/tanıyacağı çığırtkanlığı yapanlara da ilkeli ve somut bir cevap daha verilmiştir.

Vatanımız Kırım’daki ahlaksız ve kanunsuz işgal sona erene kadar mücadelemiz her platformda yılmaksızın devam edecektir.”

BM GENEL KURULUNDAN KIRIM KARARI

Rusya Federasyonu’nun işgal ettiği Kırım’da sergilediği askeri saldırganlığa ilişkin dün Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda, “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar), Karadeniz ve Azak Denizi’nin Askerileştirilmesi Sorunu” ismini taşıyan karar tasarısı oylamaya sunuldu. BM üyesi ülkelerin 63’ü kararı onaylarken, 17’si karara karşı çıktı. BM Genel Kurulu bu sonuçla söz konusu kararı kabul etti. Öte yandan, genel kurulda temsilcisi bulunan 62 ülke ise karara çekimser kaldı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda Kırım’ın askerileştirilmesi sorunu ile ilgili kabul edilen kararın, Rusya üzerinde artan hukuki baskının unsurlarından biri olduğunu kaydetti. Ayrıca kararda, Rusya’nın nükleer başlık taşıyabilen silahları Kırım topraklarına taşıdığı belirtilerek, bu tür faaliyetlerin derhal durdurulması gerektiği vurgulandı.

Kuleba kararda, Rusya’nın Kırım’ı işgalinin kınandığı ve bu işgalin uluslararası güvenlik için bir tehdit oluşturduğunun belirtildiği, işgalin yasa dışı olup uluslararası hukukun ihlali olduğunun teyit edildiği ve işgal edilen bölgelerin derhal Ukrayna’nın kontrolüne geri verilmesi gerektiğinin kaydedildiğini vurguladı. Ayrıca kararda, Rusya’nın nükleer başlık taşıyabilen silahları Kırım topraklarına taşıdığı da belirtilirken, Rusya’ya bu tür faaliyetleri derhal durdurma çağrısı bulunuyor.