Dünya Kırım Tatar Kongresinden Kırım Tatar halkına ve teşkilatlarına dua çağrısı

14 Şubat 2020, 17:40

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK), Kırım Tatar halkının unutulmaz lideri Numan Çelebicihan ve Kırım Tatar Milli Hareketi için hayatını kaybeden tüm şehitler ile Rusya tarafından esaret altında tutulan tüm Kırım Tatar siyasi tutsaklar için, 22 Şubat’ı 23 Şubat 2020’ye bağlayan gece dua etme çağrısında bulundu.

22 ŞUBAT’I 23 ŞUBAT’A BAĞLAYAN GECE TÜM DÜNYADA DUA ÇAĞRISI

DQTK İdare Heyeti tarafından yayımlanan söz konusu bildiride şu ifadeler kullanıldı:

“Kırım Tatar halkına ve dünyadaki tüm Kırım Tatar teşkilatlarına! Antlı şehidimiz Noman Çelebicihan’ın aziz hatırasına, halkımızın tarih boyunca uğradığı baskı ve katliamlarda hayatını kaybeden diğer şehitlerimizin ruhlarına, işgalden sonra şehit edilen kardeşlerimizin ruhlarına, kaybolan ve halen bulunamayan kardeşlerimizin bir an evvel ailelerine kavuşmaları ve şu anda Rusya hapishanelerinde olan vatandaşlarımızın tez zamanda özgürlüğüne kavuşması için; 22 Şubat 2020 akşamı, dünyanın her yerinde yaşayan Kırım Tatar vatandaşlarımızı dua etmeye, dünyadaki bütün Kırım Tatar teşkilatlarını 22 Şubat’ı 23 Şubat’a bağlayan akşam, camilerde, mescitlerde ve teşkilat merkezlerinde dualar tertip etmeye davet ediyoruz.”

MÜCADELEYLE GEÇEN BİR ÖMÜR: KIRIM TATARLARININ EFSANEVİ LİDERİ NUMAN ÇELEBİCİHAN

1885 senesi “Büyük Sunaq” köyünde doğan Numan Çelebicihan 1908-1916 seneleri arasında İstanbul’da ve St. Petersburg’da Hukuk ve Tıp eğitimi aldı. 1908 senesi Cafer Seydamet ile birlikte Türkiye’de oluşan inkılap hareketlerini yakından takip etti. Kırım Tatar halkının sorunlarına çare bulmak ve çarlık idaresi altında ezilen halkının yaralarına derman olmak için büyük bir gayret ile çalıştı ve bu maksatla “Qırım Talebe Cemiyeti”ni kurdu. 1917 senesinde Kırım, Litvanya, Belarus ve Polonya Müftüsü oldu, “Qırım Müslümanları İcra Komitesi”nin başkanı olarak seçildi. Bu süre boyunca, daha öncesinde olduğu gibi Kırım Tatar halkının teşkilatlanması ve kendi geleceğini eline alabilmesi için çalışmalar yürüttü. Yine aynı sene içerisinde, Aralık ayında Birinci Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın toplanmasında büyük bir rol üstlendi ve Kurultayın idare heyetinin başkanı olarak seçildi. Kurultay’ın çalışmaları sonucunda “Kırım Tatar Halk Cumhuriyeti”nin kurulması için çalışmalar yürütülmesi kararı alındı ve kurulan hükûmetin başkanlığına Numan Çelebicihan seçildi. Kırım’ın Bolşevik kuvvetleri tarafından işgal edilmesi sonucunda Kurultay dağıtıldı ve Kırım Tatarlarının milli liderleri ya tutuklandı ya da Kırım’dan kaçmaya mecbur edildi. Tutuklanan Numan Çelebicihan 23 Şubat 1918 tarihinde Bolşevikler tarafından vahşice öldürüldü ve naaşı Karadeniz’e atıldı.

Çelebicihan, ayrıca şair ve neşirci olarak tanınıyordu. Yazdığı “Ant Etkenmen” şiiri Kırım Tatarlarının milli marşı olarak kabul edildi. Noman Çelebicihan, Ukrayna’da ve Türkiye’de her yıl şehadetinin yıl dönümü olan 23 Şubat tarihlerinde çeşitli etkinlikler ile anılıyor.

DUA ÇAĞRISI
DÜNYA KIRIM TATAR KONGRESİ
İşgal Altındaki Kırım
NUMAN ÇELEBİCİHAN
Bunlara da bakın: