Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetimi Kurulu Kıyiv'de toplandı

16 Kasım 2019, 11:28

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) İdari Heyet toplantısı, Kıyiv’de (Kyiv) gerçekleştiriliyor. Toplantının açılışı yoklamanın ardından, çoğunluğun sağlanmasıyla yapıldı. Kırım Tatar ve Ukrayna Milli marşlarının okunmasının ardından DQTK yönetim kurulu üyesi, Kırım Müftüsü Ayder Rüstemov dua etti.

TOPLANTI BAŞLIKLARI NELER OLDU?

Toplantının gündeminde Kırım Tatar Milli Meclisi ve DQTK Başkanı Refat Çubarov tarafından 26 Ocak 2019’dan itibaren 9 ayda yapılan etkinlikler, görüşmeler, son durum ve toplantının gecikmesi hakkında bilgi verilmesi, diasporada yapılan faaliyetler, Türkiye’deki gelişmeler ve 1000 ev projesi, Litvanya’nın 2021’i Litva Tatarları Yılı ilan etmesi ve Hacı Geray Anıtı, Kongre İdare heyetinin önceden aldığı kararların hayata geçirilmesi, Cenişke’deki (Geniçesk) camiler meselesi, 2015’ten beri Kongre İdare Heyetinin gerçekleştirdiği faaliyetler, Kongrenin Umumi Heyet toplantısı başlıkların görüşülmesi yer aldı.

İŞGALCİLERİN KAÇIRDIĞI ERVİN İBRAGİMOV UNUTULMADI

Arabası 25 Mayıs 2016’da sabah saatlerinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrindeki evinin yakınlarında kapıları açık bir şekilde bulunan, o tarihten beri kayıp durumdaki Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Yönetim Kurulu üyesi Ervin İbragimov’un ismi de, toplantının yapıldığı masada yer aldı.

TAM KATILIM SAĞLANDI

Kongre yönetim kurulu toplantısına Ervin İbragimov ve Bulgaristan temsilcisi hariç bütün üyeleri katıldı. Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) bulunan Ayla Bakkallı telekonferans yöntemiyle toplantıya iştirak etti. Ukrayna’daki ve Türkiye’deki seçimler ve başka nedenlerle 9 ay sonra gerçekleşen toplantıya neredeyse bütün üyelerin katılması, yönetim kurulu toplantısının önemini ortaya koydu.

Genel olarak birlik ve beraberlik görüntüsü çizilen DQTK yönetim kurulu toplantısında, daha etkin çalışmalar yapılması için üyeler görüşlerini açarken, bazı üyeler karşı fikirlerini de belirttiler.

GENEL KURUL TOPLANTISI NE ZAMAN YAPILACAK?

DQTK genel kurul toplantısının 8-9 Ağustos 2020 tarihinde yapılmasına karar verildi.

Kongre hazırlık komitesini oluşturan isimler şöyle;

KTMM ve DQTK Başkanı Refat Çubarov, DQTK Başkan Yardımcısı Lenur İslamov, Zevcet Qurtömer, Kırım Derneği Genel Başkanı ve DQTK Başkan Yardımcısı Mükremin Şahin, DQTK Genel Sekreteri ve Kırım Derneği Genel Başkan Vekili Av. Namık Kemal Bayar, Kırım Tatar Teşkilatları Platformu ve Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, Eskişehir Kırım Türkleri Kültür Yardımlaşma ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Adnan Evren Olcay, Kırım Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten, Samir Menan, DQTK Yönetim Kurulu üyesi ve Kırım Derneği Romanya Temsilcisi Metin Omer, DQTK Koordinasyon Kurulu Polonya üyesi ve Polonya’daki Kırım Tatar diasporasının temsilcisi Nedim Üseinov, Litvanya Başbakanının Etnik Azınlık Meselelerinden Sorumlu Kamu Danışmanı, DQTK Yönetim Kurulu üyesi Adas Jakubauskas, Kırım Tatar Milli Kurultayı Denetim Komisyonu Başkanı Ali Özenbaş.

DQTK
DÜNYA KIRIM TATAR KONGRESİ
KIYİV
Bunlara da bakın: