Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu video konferans aracılığıyla toplandı

Güncel
Elvina Khalilova
04 Ekim 2020, 16:10
Elvina Khalilova
04 Ekim 2020, 16:10

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK)  İdare Heyeti, video konferans üzerinden toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sırasında Kırım’da ve diasporada yürütülen faaliyetler, Kırım Tatar siyasi tutsaklar, DQTK Genel Heyet Toplantısının düzenlenmesi gibi konular ele alındı. 

Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin 3 Ekim 2020 tarihinde yaptığı toplantının ardından Facebook hesabı üzerinden yapılan açıklamada, “Dünya Kırım Tatar Kongresi İdare Heyeti toplantısı 3 Ekim 2020 tarihinde ZOOM vasıtasıyla yapıldı. Toplantı gündeminde 2020 yılında Kırım’da ve Diasporada yürütülen faaliyetler, Kırım’da mahkum edilen ve tutuklu olan Kırım Tatarlar, pandemi sürecinde yapılacak olan faaliyetler, Dünya Kırım Tatar Kongresi Genel Heyet Toplantısı meselesi ile son günlerde Ukrayna ve Kırım’da meydana gelen olaylar gibi konular yer aldı. Toplantı sırasında Kırım’da yaşayan halkımızın pandemi sürecinde durumu, işgalci hükumetin halkımıza karşı yürüttüğü baskılar, tutuklanan ve hapse atılan vatandaşlarımızın durumu hakkında bilgiler sunuldu.” ifadelerine yer verildi.

DQTK BAŞKANI ÇUBAROV DA BİLGİ VERDİ

Ayrıca toplantı sırasında Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve DQTK Başkanı Refat Çubarov’un, Ukrayna hükumeti ile ilişkiler hakkında bilgi verdiği, özerklik, Kırım Tatar halkının statüsü ve Kırım Tatarlarına ilişkin kanun tasarıları meselelerinin incelendiğini bildirdiği aktarıldı.

TOPLANTIYA KİMLER KATILDI

Görüşmeye Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, KTMM ve DQTK Başkanı Refat Çubarov, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal, DQTK Başkan Yardımcısı ve Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, DQTK Genel Sekreteri Namık Kemal Bayar, Kırım Tatar Teşkilatları Platformu ve Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, Kırım Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten, DQTK Yönetim Kurulu üyesi ve Kırım Derneği Romanya Temsilcisi Metin Omer, Eskişehir Kırım Türkleri Kültür Yardımlaşma ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Adnan Evren Olcay, DQTK Başkan Yardımcısı ve ATR Televizyonun sahibi Lenur İslamov, Dünya Kırım Tatar Kongresi(DQTK) İcra Komitesi Polonya Üyesi Nedim Useinov, Kırım Tatar Milli Kurultayı Denetim Komisyonu Başkanı Ali Özenbaş, Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Türkiye Gençlik Koordinatörü Fethi Kurtiy Şahin, DQTK Gençlik Kolu Temsilcisi Alper Yavuzeser,  DQTK üyesi Ayla Bakallı, Samir Menan, ABD’deki Kırım Tatar diasporasının temsilcisi Rüstem Borluca, KTMM üyeleri Riza Şevkiyev, Gayana Yüksel ve Abmecit Süleymanov katıldı.

AYRI BİR BEYANAT YAYINLANACAK

Bununla birlikte,  Dünya Kırım Tatar Kongresi tarafından kısa süre içinde toplantıda müzakere edilen konular hakkında ayrıca bir beyanat yayımlanacağı belirtildi.