Dünya Kırım Tatar Kongresi idare heyeti toplantısında gündem Kırım Platformu oldu

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
14 Ağustos 2021, 10:23
Mehmet Berk Yaltırık
14 Ağustos 2021, 10:23

Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin (DQTK) 13 Ağustos 2021 tarihli idare heyeti toplantısında, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve DQTK Başkanı Refat Çubarov, Kırım Platformu hakkında bilgi verdi.

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK)  İdare Heyeti, 13 Ağustos 2021 tarihinde video konferans üzerinden toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve DQTK Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de düzenlenecek olan Kırım Platformu hakkında bilgi verdi.

Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin Facebook sayfası üzerinden yapılan açıklamada

DQTK İdare Heyeti, kongre tüzüğü gereği farklı ülkelerde bulunan Kırım Tatar sivil toplum kurumlarının başkanlarının oluşturduğu DQTK Şurası’nın Ekim 2021’de çevrimiçi tooplanmasına karar verdi. Şura toplantısının, dünyanın çeşitli bölgelerine göre ayrı ayrı yapılacağı ifade edildi.

Toplantıda bunun dışında, Kovid-19 pandemisi sebebiyle yapılamayan Kongre Umumi Heyet toplantısı hakkında da konuşuldu. Ukrayna’da ve dünyada devam eden pandemi sebebiyle Umumi Heyet toplantısı hususunda beklenmesi ancak hazırlıkların da devam etmesine karar verildi.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır.  Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.