Dünya Kiliseler Konseyi'nden Erdoğan'a "geri dönün" mektubu

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Temmuz 2020, 16:56
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Temmuz 2020, 16:56

Toplam 350 kiliseden üye kadrosu bulunan Dünya Kiliseler Konseyi, Erdoğan’a “dünya gündemine oturan” Ayasofya’yı müzeden camiye dönüştürme kararından geri dönmesi için mektup göndererek çağrı yaptı.

Çoğunluğu Yunanistan’da olmak üzere çok sayıda Avrupa ülkesinde camiler, Türk ve İslam eserleri tahrip edilip iz bırakılmaz iken gözünü kulağını kapatarak hiçbir müdahalesi olmayan ülkelerden Ayasofya kararına tepkiler dinmiyor.

Yunanistan’da camiler kapatıldı, bazıları kiliseye ve AVM’ye dönüştürüldü…

DÜNYA KİLİSELER KONSEYİ’NİN MEKTUBU

Ayasofya’nın müze statüsünün iptali ve cami olarak ibadete açılması tartışmaları sürmekte iken bir tepki de 350 üyesi bulunan Dünya Kiliseler Konseyi’nden geldi.

Cenevre merkezli Dünya Kiliseler Konseyi, Ayasofya’ya cami statüsü verilmesinin “dini bölünmeye yol açabileceği ve diğer dini gruplar için tehlikeli bir örnek oluşturabileceğini öne sürdü.

“UNESCO’NUN GÖRÜŞÜ ALINMADI, ÜZÜLDÜK”

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup gönderen Dünya Kiliseler Konseyi Başkanvekili Prof. Dr. Ioan Sauca, mektubunda “Türkiye’nin UNESCO’nun görüşünü almadan böyle bir karar vermesinden üzüntü duyduklarını” belirtti.

Sauca ifadelerini, “Konseyimiz, Ayasofya kararının mevcut statükoyu değiştirmek ve dini toplulukları bölme düşüncesini körüklemek isteyen grupların arzularına ilham vermesinden endişe ediyor.” diye sürdürdü.

Mektupta, Erdoğan’a “yeniden düşünmesi ve karardan geri dönmesi” çağrısında bulunuldu.