Dünya Ekonomik Forumu Rusya ile ilişkilerini askıya aldı

Güncel
Manas
11 Mart 2022, 05:29
Manas
11 Mart 2022, 05:29

Dünya Ekonomi Forumu (WEF), işgalci Rus birliklerinin, Ukrayna’ya karşı saldırıları nedeniyle Rusya ile bütün ilişkilerini dondurma kararı aldı. İsviçre merkezli WEF’ten yapılan açıklamada, alınan kararla birlikte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, forumun bütün faaliyetlerine katılımının yasaklandığı duyuruldu. WEF’in sözcüsü Amanda Russo, “Rus varlıklarıyla ilişkilerimizi dondurduk.” dedi.  

İş insanları ve siyasetçileri bir araya getiren Dünya Ekonomi Forumu (WEF-World Economic Forum), 10 Mart 2022 tarihinde Rus ordusunun Ukrayna’ya saldırması dolaysıyla Rusya ile bütün ilişkilerini dondurma kararı aldı. Buna karşın forumun, Rusya-Ukrayna arasındaki çatışmaların bitmesi durumunda taraflar arası arabulucu rolü oynayabileceği de duyuruldu.

WEF’İN SÖZCÜSÜ RUSSO: RUS VARLIKLARIYLA İLİŞKİLERİMİZİ DONDURDUK

WEF’in sözcüsü Amanda Russo, dünyanın farklı ülkelerinin Rusya’ya karşı yaptırımlarını destekleyerek, “Yaptırıma uğrayan hiçbir kimseyle ilişki içinde olmayacağız ve Rus varlıklarıyla ilişkilerimizi dondurduk.” ifadesine yer verdi.

Daha önce, Vladimir Putin ve eski Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev 2007’den 2021’e kadar WEF zirvesinde 5 defa ağırlanmıştı.