Dünya basınında Zelenskiy'in Türkiye ziyareti

08 Ağustos 2019, 18:00

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak Ankara’ya gelmesi ve burada yaptığı temaslar dünya basınında önemli bir yer tuttu.

ABD’nin en büyük uluslararası yayıncısı olan VOA –  Amerikanın Sesi Radyosu, Erdoğan ile Zelenskiy görüşme ile ilgili bir video yayınladı ve bilgiler paylaştı. Türkiye’nin Kırım üzerindeki siyaseti ile ilgili detaylı bilgiler de haberde yer aldı.

İtalyan haber ajansları “Agenzia Nova”ve “Corriere dell’Umbria”  ziyarete yer veren detaylı birer yazı yayımladılar. “Zelenskiy’nin Türkiye’yi ziyaret ettiği ülkeler arasında öncelikli olduğuna” dikkat çektiler.

Pakistan’ın en çok ziyaret edilen internet gazetelerinden biri olan “UrduPoint”, Türkiye ve Ukrayna  liderleri arasındaki görüşmelerin bölge siyaseti açısından olan önemini manşete taşıdı.

Çin’in en büyük ve en etkili medya kuruluşu olan Xinhua, ziyareti manşetten yayınlayarak “Türkiye – Ukrayna arasındaki ilişkilerin artarak devam ettiği” vurgusunda bulundu.

Rus propaganda medyalarından Sputnik, iki ülke Cumhurbaşkanları Erdoğan ve Zelenskiy’in görüşmesini ve Ukrayna Cumhurbaşkanının Ankara temaslarını bütün detayları ile abonelerine  duyurdu.

Suriye basınından Aleppo Today’de de görüşmenin içeriğine dair bir haber yayımlandı.

dünya basını
Recep Tayyip Erdoğan
Türkiye
Ukrayna
Volodımır Zelenskiy
Bunlara da bakın: