Dünya Bankasından Ukrayna’ya koronavirüsle mücadele için 135 milyon dolar

14 Nisan 2020, 20:09

Dünya Bankası, sağlık sisteminin gelişimi ve koronavirüs salgınıyla mücadele  için Ukrayna’ya 135 milyon dolar tahsis edecek.

Ukrayna Ulusal Sağlık Servisinden yapılan açıklamada;  Dünya Bankasından gelen kaynağın farklı alanlara yönlendirileceği belirtilirken, sağlık sistemi reformunu uygulama sonuçlarına göre Ukrayna bütçesinin 50 milyon dolar alacağı, nüfusun koronavirüsten korunmasını güçlendirmek için 35 milyon dolar harcanacağı, 45 milyon doların ise acil servisler için tıbbi malzeme satın almak ve hastanelerin felçli hastalara yardım becerilerini artırmak kullanılacağı kaydedildi.

Kaynakların, 2015 yılından bu yana Dünya Bankasının desteğiyle Ukrayna Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan projeye ek finansman olarak sağlanacağı ifade edildi.

Ukrayna’da yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını kapsamında tespit edilen vaka sayısı 3 bin 372’e ulaştı.

Ukrayna Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, son 24 saat içinde ülke genelinde, 270 yeni vakanın tespit edildiği bildirildi.

Açıklamada, Ukrayna’daki laboratuvarlarda teyit edilen toplam 3 bin 372 koronavirüs vakasının bulunduğu ve koronavirüs nedeniyle toplamda 98 kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi. Ayrıca, bakanlığın yaptığı açıklamaya göre, 119 hasta iyileşerek evine gönderildi.

Dünya Bankası
KORONAVİRÜS
Ukrayna
Bunlara da bakın: