Dünya Bankası: Ukrayna'ya 723 milyon dolarlık kredi ve hibe onaylandı ve 3 milyar dolarlık destek paketi hazır

Ekonomi
qha muhabir
08 Mart 2022, 13:29
qha muhabir
08 Mart 2022, 13:29

Dünya Bankası, Ukrayna için atılacak olan birçok adımın ilki olarak 723 milyon dolarlık kredi ve hibe paketini onayladığını; 3 milyar dolarlık bir destek paketi de hazırladığını duyurdu.

Dünya Bankası tarafında yapılan açıklamada, İcra Direktörleri Kurulu tarafından onaylanan paketin 350 milyon dolar ek kredi ile Hollanda ve İsveç’ten 139 milyon dolarlık teminatı içerdiği, pakete Birleşik Krallık, Danimarka, Letonya, Litvanya ve İzlanda’dan 134 milyon dolarlık hibenin yanı sıra Japonya’dan 100 milyon dolarlık finansmanın da dahil olduğu kaydedildi.

Açıklamada, böylece Ukrayna için ayrılan toplam destek tutarının 723 milyon doları bulduğu belirtildi.

UKRAYNA İÇİN 3 MİLYAR DOLARLIK BİR DESTEK PAKETİ HAZIRLANDI

Desteğin Ukrayna hükumetinin kritik hizmetleri sağlamasına yardımcı olacağına işaret edilen açıklamada, Dünya Bankası Grubu’nun gelecek aylarda Ukrayna için 3 milyar dolarlık bir destek paketi ile Ukraynalı mültecileri kabul eden komşu ülkelere yönelik ilave bir destek de hazırladığı bildirildi.

BU, ATILACAK ADIMLARIN İLKİ

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, Ukrayna ve bölge halkının yanında olduklarını vurgulayarak “Bu, bu krizin geniş kapsamlı insani ve ekonomik etkilerinin ele alınmasına yardımcı olmak için atacağımız birçok adımın ilki” ifadesini kullandı.