Dünya Ahıska Türkleri Birliği Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov Kazakistan'da milletvekili seçildi

Güncel
Aybala Polat
14 Ocak 2021, 20:39
Aybala Polat
14 Ocak 2021, 20:39

Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, Nur Otan Partisinden girdiği seçimlerde Almatı bölgesinde yüzde 71 oy alarak Kazakistan milletvekili seçildi. Kazakistan’da 10 Ocak 2020 tarihinde yapılan milletvekili seçimleri, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in daha fazla demokratikleşme kararlarından sonra Kazakistan’da gerçekleştirilen ilk seçim oldu. Ayrıca bu seçim 1995’den bu yana ilk kez vaktinde yapılan seçim olarak da Kazakistan demokrasi tarihine geçti.

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, Kazakistan’da gerçekleştirilen genel seçimlerde Almatı bölgesinden milletvekili seçildi. Seçim sonrası Dünya Ahıskalı Türkler Birliği Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov’un Kazakistan milletvekili olması üzerine bir açıklama yapan Dünya Ahıskalı Türkler Birliği Genel Sekreteri Fuat Uçar; “Genel Başkanımız Kassanov’un milletvekilliği, kardeş Kazakistan’a, milletimize ve tüm Türk Dünyası için hayırlı uğurlu olsun. Bu seçim sonuçlarının, Kazakistan’ın siyasi ve ekonomik yönden daha da gelişmesi, ülkenin refahı ve güçlü ilişkilerin devamı için yeni başlangıçlara vesile olmasını diliyoruz. Genel Başkanımızın milletvekili seçilmesi biz Ahıskalı Türkleri ziyadesiyle mutlu etmiştir. DATÜB Ailesi olarak, kendisini yürekten tebrik ediyor, çıkmış olduğu bu yolda her zaman yanında olduğumuzu bildiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

STALİN’İN 1944 YILINDA GÜRCİSTAN’DAN SÜRGÜN ETTİĞİ AHISKA TÜRKLERİNE ANA VATANA DÖNÜŞ İZNİ

Kazakistan’da yaklaşık 250.000 Ahıska Türk’ü yaşamaktadır. Rusya’nın 1944 yılında uyguladığı kanlı sürgününden sonra Türkiye, Gürcistan, Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan ve Amerika Birleşik Devletlerinde yoğun şekilde yaşayan Ahıska Türkleri kültürlerini ve dillerini yaşatmaya çalışıyorlar. Ayrıca bulundukları ülkelerde insani yaşam standartlarına ulaşmaya çalışarak vatandaşlık ve çalışma haklarını alabilmek adına dernekler, vakıflar ve sivil toplum kuruluşları kurarak birliklerini güçlendiriyorlar. Ahıska Türkleri, Gürcistan Parlamentosunun 11 Temmuz 2007 tarihinde çıkardığı “Sovyetler Birliği tarafından zorla sürgün edilenlerin dönüşüne ilişkin kanun” uyarınca ana vatana geri dönüş izni ve şartlı Gürcistan vatandaşlığı alabiliyorlar.

ZİYATDİN KASSANOV KİMDİR?

Ziyatdin Kassanov Kazakistan

Ziyatdin İsmihanoğlu Kassanov, 23 Kasım 1958 Yılında Kazakistan’ın Almatı şehrinde doğdu. 1981 yılında Almatı Üniversitesi Ulusal Ekonomi Bölümünden mezun olmuş ve Ekonomi alanında Yüksek Lisans yapmıştır. 1995 yılından itibaren özel girişimci olarak iş hayatına başladı. ‘’Kassanov Investment Group’’ çatısı altında 70 farklı alanda faaliyet gösteren holdingin yönetim kurulu başkanıdır. Sivil Toplum Kuruluşuna 1991 Yılında Almatı’da kurulan Ahıska Türk Kültür Merkezine maddi ve manevi yardımları ile başlayan Kassanov, 1999 Yılından itibaren Almatı’da Ahıska derneğine Başkan seçilmesi ile aktif bir şekilde dernek çalışmalarına başlamış olup, halen Kazakistan’da bu görevini sürdürmektedir. Kassanov İş adamlığının yanı sıra bir hayırseverdir. 2011’de T.İ.K.A. ile birlikte 500 öğrenci kapasiteli Türk Kazak Lisesini yaptırmıştır. 2013 yılında Kazakistan Halklar Meclisinin 19. Dönem Toplantısında, başkanlığını Sayın Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in yaptığı Meclise Başkan Yardımcısı olarak atanmıştır. Dünya Ahıska Türkleri Birliğinin kurucusu ve Genel Başkanı’dır. Kazakistan’da yaşamaktadır.