Dr. Ferhat Kurban Tanrıdağlı, Uygur Akademisi Başkanlığına seçildi

Haberler
Ömer Cihad Kaya
21 Haziran 2021, 14:32
Ömer Cihad Kaya
21 Haziran 2021, 14:32

Uygur Akademisi’nde geçen hafta cumartesi günü yeni yönetim kurulu belirlendi. Akademi başkanlığını Prof. Dr. Alimcan İnayet’ten devralan yeni başkan Dr. Ferhat Kurban Tanrıdağlı, Uygur Akademisi Vakfı bünyesinde Kaşgarlı Mahmut’un adını taşıyan bir vakıf üniversitesi kurma hedefiyle çalışacaklarını duyurdu.

Uygur Akademisi Vakfı, 19 Haziran 2021 tarihinde yeni başkan ve yönetimini seçti. Yeni başkan Dr. Ferhat Kurban Tanrıdağlı, vakıf bünyesinde bir vakıf üniversitesi kurma hedefiyle çalışacaklarını ifade etti. Daha önce Uygur Akademisi Genel Sekreteri görevini yürüten Dr. Tanrıdağlı, uzun bir süredir bir çok mecrada Çin’in baskıcı politikalarını ve insan hakları ihlallerini dile getiriyordu.

KAŞGARLI MAHMUT İHTİSAS ÜNİVERSİTESİ KURULMASI İÇİN ÇALIŞMA YAPILACAK

Uygur Akademisi, geçen ay vakıf statüsü aldı. Bu yüzden kongre, Uygur Akademisi Vakfı adıyla yapılmış ilk kongre olma özelliğini de taşıyor. Vakfın mütevelli heyet başkanlığını, Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alimcan İnayet yapacak. Tanrıdağlı, kongrede Kaşgarlı Mahmut İhtisas Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kurma hedefiyle çalışacaklarını duyurdu.