DQTK Yönetim Kurulu Üyesi Jakubauskas: Ukrayna AB'ye kabul edilmeli

Güncel
Anife Bilal
03 Haziran 2022, 23:18
Anife Bilal
03 Haziran 2022, 23:18

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Yönetim Kurulu üyesi, Litvanya Kırım Tatarları Derneği Başkanı, Mykolas Romeris Üniversitesi Profesörü Dr. Adas Jakubauskas, Ukrayna’nın Avrupa Birliğine kabul edilmesi gerektiğini belirterek, “Şu an Ukrayna Avrupa geleceği ve insanlık için mücadele ediyor.” ifadelerini kullandı.

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Yönetim Kurulu üyesi, Litvanya Kırım Tatarları Derneği Başkanı, Mykolas Romeris Üniversitesi Profesörü Dr. Adas Jakubauskas, Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne (AB) kabul edilmesinin AB’yi güçlendireceğini ve Avrupa ulusları topluluğunu çeşitlendireceğini ifade etti. Kırım Haber Ajansı’na (QHA) konuşan Jakubauskas, ekonomik ve diğer kriterlere göre Ukrayna’nın hala AB üyeliği kazanmaktan uzak olduğunu kabul ederek, “Ama mevcut durum göz önünde bulundurulduğunda Ukrayna’nın AB’ye katılma sürecinin başlatılması çok önemli. Ukrayna’nın Avrupa geleceği ve insanlık için mücadele ettiği bu durumda AB’nin bazı kolaylaştırılmış mekanizmalar geliştirmesi gerekiyor. Gelişmiş ülkelerin yardımıyla Ukrayna kısa vadede istenilen seviyeye gelebilir.” dedi.

UKRAYNA AB ÜYELİK SÜRECİNDE İLK ADIMI TAMAMLADI

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’nin özel kalem yardımcısı Igor Jovkva (İhor Zhovkva), 18 Nisan 2022 tarihinde, ülkesinin AB üyelik sürecini başlatacak belgeyi doldurduklarını açıkladı.

Jovkva, Ukrayna resmi televizyon kanalına yaptığı açıklamada, “Belge, Ukrayna tarafından tamamlandı” diyerek, bundan sonra AB Komisyonunun Ukrayna’nın gerekli üyelik kriterlerine uyumu konusunda tavsiyelerde bulunmasının bekleneceğini aktararak, “Tavsiyenin olumlu olmasını bekliyoruz ve ardından top AB üyesi ülkelerde olacak” dedi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 8 Nisan’da Kiev’e yaptığı ziyarette sorular içeren ve AB üyelik başvurusunun ilk adımı olan belgeyi Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy’e vermişti.