DQTK, koronavirüse ilişkin Kırım Tatarca afiş yayımladı

12 Kasım 2020, 10:23

Dünya Kırım Tatar Kongresi (World Congress of Crimean Tatars-DQTK) koronavirüs (Kovid-19) hakkında Kırım Tatarca afiş yayımladı. Afişte koronavirüsten korunmak için ayrıntılı bilgilere yer verildi.

Kırım Derneği Genel Merkezinden bugün yapılan duyuruya göre, DQTK, tüm dünyada olduğu gibi Kırım’da da artış gösteren koronavirüs vakalarına dikkat çekmek amacıyla Kırım Tatarca afişler hazırladı. Afişlerin içeriğinde koronavirüsten korunma yolları ile ilgili ayrıntılı bilgiler gösterildi.

Kırım Tatar halkının Kovid-19’a bağlı gelişen hastalıktan nasıl koruması gerektiğine dair 14 kuralın da yer aldığı afişler, 11 Kasım 2020 tarihinde Dünya Kırım Tatar Kongresinin sosyal medya hesabından yayımlandı. İşte o afişler:

KIRIM’DA KORONAVİRÜS SALGINI

Rus işgali altındaki Kırım’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle vefat eden kişilerin sayısı artıyor. İşgalci yönetim, son bir haftada Kırım Yarımadası’nda toplamda 36 kişinin Kovid-19 nedeniyle vefat ettiğini duyurdu.

Kırım’ın işgalci yönetimin bu sabah yaptığı açıklamaya göre, son 24 saat içinde yarımadada 268 yeni koronavirüs vakasının tespit edildiğini ve 7 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

TOPLAM VAKA SAYISI 14 BİNİ AŞTI

Öte yandan işgalcilerin açıkladığı istatistiklere göre salgının başından bu yana Kırım’da toplamda 14 bin 615 Kovid-19 vakası tespit edildi, 9 bin 197 hasta iyileşti ve 271 kişi hayatını kaybetti.

VEFAT SAYILARI ARTIYOR

İşgalci yönetimin koronavirüs salgınına dair paylaştığı bilgiler birbiriyle örtüşmüyor. Yarımadada yasa dışı faaliyet gösteren Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) sözde Kırım Müdürlüğü Başkanı Natalya Penkovskaya, bugün yaptığı açıklamada, Kırım’da Kovid-19’un yayılma durumunun istikrarlı şekilde seyrettiğini ileri sürdü. Öte yandan Penkovskya, koronavirüs nedeniyle vefat edenlerin sayısının arttığını belirterek son bir haftada 36 kişinin Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini bildirdi.

İŞGALCİLER SALGINI GÖRMEZDEN GELİYOR

Koronavirüs vaka sayıları artmaya devam ederken işgalci yönetim Kırım’daki otellerin yılbaşı tatilinde dolmasını umuyor. Basında çıkan haberlere göre, Kırım’ın sözde Parlamentosu Turizm ve Spor Komitesi Başkanı Aleksey Çernyak, yeni yıl tatili için birçok turistin Kırım’ı ziyaret etmesini beklediklerini açıkladı.

DQTK
kovid-19
Bunlara da bakın: