DQTK Genel Sekreterliği, Zeki Velidi Togan'ın St. Petersburg'daki büstünün kaldırılmasına karşı duyarsızlığa tepki gösterdi!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Şubat 2021, 19:38
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Şubat 2021, 19:38

Rusya Federasyonu’nun St. Petersburg şehri savcılığı, ünlü Türkolog Zeki Velidi Togan anıtını, sözde Rusya Ceza Kanunu’ndaki aşırılıkla mücadele yasasını ihlal ettiğini gerekçe göstererek kaldırdı. Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Genel Sekreterliği, Türk akademik camiasının bu olaya tepki vererek durumu protesto etmesi gerektiğini vurguladı ve büstün kaldırılmasına ilişkin duyarsızlığa tepki gösteren bir beyana imza attı.

Ünlü Türkolog, Ordinaryüs Prof. Dr. Zeki Velidi Togan’ın St. Petersburg Devlet Üniversitesinde bulunan büstü, Rusya Federasyonu savcılarını rahatsız etti. St. Petersburg Üniversitesine, 20 Ocak 2021 tarihinde bölge savcılığından bir bildiri gönderilerek, Ünlü Türkolog Zeki Velidi Togan anıtının sözde Rusya Ceza Kanunu’ndaki aşırılıkla mücadele yasasını ihlal ettiğini gerekçesiyle kaldırılması talep edildi. Türkoloji alanında önemli eserler veren Togan’ın anıtı, üniversiteden 29 Ocak 2021 tarihinde mahkeme kararıyla kaldırıldı. DQTK Genel Sekreterliği, Togan anıtına yapılan saygısızlığa karşılık Türk akademik camiasından etkili bir protesto ve eylem ortaya konulmamış olmasına tepki gösterdi.

DQTK GENEL SEKRETERLİĞİNDEN TÜRK AKADEMİK CAMİASININ SESSİZLİĞİNE TEPKİ

DQTK Genel Sekreterliği bugün yazılı bir beyan yayımlayarak söz konusu durum karşısındaki duyarsızlığı şu ifadelerle eleştirdi:

“Rusya’nın bu ahlaksızca ve edepsizce hareket ve hakaretine ilk başta; tezlerinde, makalelerinde, kitaplarında Zeki Veli Togan’a atıf yapan Türk tarihçileri ve Türkologlarının, Türkiye üniversitelerinin tepki vererek olayı protesto etmesi gerekirdi.

“1 HAFTA GEÇTİ”

Ne yazık ki aradan bir hafta geçmesine rağmen Türk akademik camiasının Rusya çekingenliği bir başka üç maymun oyununu sergilemelerini izlettirdi. Hasılı, rahmetli Zeki Velidi Togan’ın hakkı üzerinizdedir ve siz bu hakkı bir kez daha ödeme aczi içindesiniz.

“BUNU DUYURMAK BİR AVUÇ KIRIMLI VE KAZANLI’YA NASİP OLDU”

Türk tarihinin yıldız şahsiyetlerine karşı yapılan bu yeni Rus edepsizliğine karşı tepki vermek, bunu duyurmak da bir avuç Kırımlı ve Kazanlı’ya nasip oldu bir kez daha vesselam. Bununla birlikte Rusya’nın büyük tarihçimiz Zeki Velidi Togan’a çirkin iftiraların ardına sığınarak gerçekleştirdiği bu hayasızlığı protesto ediyoruz. Togan, tarihe elmas harflerle geçmiş bir şahsiyettir. Onun aziz hatırasına yapılan bu hakareti gerçekleştiren Kremlin idaresinin tarihe ne şekilde geçeceği ise çoktan bellidir.”