DQTK Genel Sekreteri Bayar: Rusya zulüm imparatorluğu olduğunu bir kere daha kanıtladı!

12 Kasım 2019, 15:04

Rus mahkemesi, işgal altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir Davası kapsamında alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsakları ile ilgili kararı vermesinden sonra, Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Genel Sekreteri Namık Kemal Bayar bir açıklama yaptı.

Açıklanan mahkeme kararına göre, Muslim Aliyev 19 yıl, İnver Bekirov 18,  Emir Üsein Kuku ve Vadim Siruk 12 yıl, Arsen Cepparov 7 yıl ve Refat Alimov 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kırım Tatar siyasi tutsaklarına toplamda 76 yıl ceza verilmesinin ardından DQTK Genel Sereteri Bayar, şöyle bir açıklama yaptı:

“Kırım’ı altı yıla yakın bir süredir işgal altında tutan Rusya Federasyonunun sözde yargı organları bugün Muslim Aliyev’i 19 yıl, İnver Bekirov’u 18 yıl, Emir Usein Kuku’yu 12 yıl, Vadim Siruk’u 12 yıl, Arsen Cepparov’u 7 yıl ve Refat Alimov’u 8 yıl süre ile hapis cezasıyla cezalandırdı. Rusya Federasyonu ve Federasyonun işgal altındaki Kırım’da oynadığı yargılama oyununun böylelikle bir perdesi daha oynanmış oldu. Altını bir kez daha çizmek gerekir ki hukuksal alanda işgalci Rusya Federasyonunun Kırım’da aldığı her yargı kararı, her idari işlem, ceza yahut idari tüm eylemleri butlan ile maluldür yani çok kesin olarak ‘yok’ hükmündedir. Rusya Federasyonunun işgal altında tuttuğu Kırım’da herhangi bir yargılama yapma hak ve yetkisi bulunmamaktadır ve asla bulunmayacaktır. Ne Çarlık rejiminin, ne Sovyet Rusya’nın ne de bugünkü Rusya Federasyonunun Kırım’da sözde mahkemeleri ve idari kurumları vasıtasıyla gerçekleştirdiği her işlem ve eylem sadece ve sadece ‘suç’ niteliğindedir. Zulüm imparatorluğu olduğunu bu son mahkeme kararlarıyla bir kez daha ispatlayan Rusya Federasyonu işgal altında tuttuğu Kırım’dan çıkmadıkça Kırım Tatar halkına ve Kırım’da yaşayan Rus olmayan diğer halklara karşı bu baskı ve terör politikasını sürdürecektir. Allah’a kasem ederiz ki bu zulüm imparatorluğuna karşı mücadelemiz asla sona ermeyecektir.”

Bunlara da bakın: