DQTK Genel Sekreteri Av. Namık Kemal Bayar'dan Kırım Platformu açıklaması

Diaspora
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Aralık 2020, 11:30
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Aralık 2020, 11:30

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Genel Sekreteri Av. Namık Kemal Bayar, Kırım’daki Rus işgaline son vermek amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için oluşturulması planlanan Kırım Platformu’na ilişkin açıklamada bulundu. Av.Namık Kemal Bayar, “Kırım Platformu’ hakkında fikir ve görüşlerimize kıymet vererek bizlerde oluşan çekinceyi oldukça hızlı bir şekilde gideren Ukrayna Dışişleri Bakanı sayın Dmıtro Kuleba’ya bir kez daha teşekkür ediyoruz.” dedi.

Dünya Kırım Tatar Kongresi Genel Sekreteri Av. Namık Kemal Bayar bugün Facebook hesabı üzerinden bir açıklama ile Kırım Platformu’na ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bayar, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba’nın Kırım Derneği Genel Merkezi’ne yaptığı ziyarete değinerek, “Kırım Platformu’u hakkında fikir ve görüşlerimize kıymet vererek bizlerde oluşan çekinceyi oldukça hızlı bir şekilde gideren Ukrayna Dışişleri Bakanı sayın Dmytro Kuleba’ya bir kez daha teşekkür ediyoruz.” diye konuştu. Bayar’ın açıklamasında yer alan ifadelerinin tamamı ise şu şekilde:

“Ukrayna’nın Kırım’ı işgalden kurtarma çabalarının önemli bir merhalesi olacak ‘Kırım Platformu’nun yapısı hakkında daha önce basında çıkan haberler sonrası yaptığımız açıklamalarda ‘Kırım Platformu’ içinde Kırım Tatar halkının tanınmış temsil organı Kırım Tatar Millî Meclisi (KTMM) ve diasporadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarının çatı kuruluşu Dünya Kırım Tatar Kongresi’ne açık ve net bir atıfta bulunulmaması nedeniyle yapıyı tenkit etmiş, çekincelerimizi dillendirmiş ve fikirlerimizi paylaşmıştık.

“BAKAN KULEBA ÇEKİNCELERİMİZİ ORTADAN KALDIRDI”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Kırım Derneği Genel Merkezi’ne yaptığı ziyarette bu defa çok açık ve net olarak ‘Kırım’ın işgalden kurtarılması stratejisi çerçevesinde Kırım Tatar Millî Meclisi ile birlikte mücadele edildiğini ve ‘Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresi’ne de yer verileceğini’ ifade ederek bizlerin bu çekincelerini ortadan kaldırmış oldu.

“FİKİRLERİMİZİN DOĞRU ZAMANDA, DOĞRU ÜSLUPLA KARŞILIK BULMASININ ÖRNEĞİ”

Kamu diplomasisi alanının kamu ve özel sektörden sonra üçüncü sac ayağı olan sivil toplum örgütlerinin gerek devletler gerekse uluslar ve toplulukların ilişkilerinde önemi günümüz dünya siyaseti ve günlük hayatında pek çoğumuzun farkında olduğundan çok daha fazladır. Bu noktada birer sivil toplum teşkilatı temsilcileri olarak bizlerin doğru zamanda, doğru bir dil ve üslupla ve doğru muhataplara ileterek ileri sürdüğümüz fikir ve görüşlerin karşılık bulmasının güzel bir örneğini böylelikle bir kez daha yaşamış olduk.

DIŞİŞLERİ BAKANI KULEBA’YA TEŞEKKÜR

‘Kırım Platformu’u hakkında fikir ve görüşlerimize kıymet vererek bizlerde oluşan çekinceyi oldukça hızlı bir şekilde gideren Ukrayna Dışişleri Bakanı sayın Dmıtro Kuleba’ya bir kez daha teşekkür ediyoruz.
Vatanımız Kırım’ın Rus işgalinden en kısa zamanda kurtarılması için mümkün olan her platformda mücadelemiz yılmadan ve yorulmadan devam edecektir.”

KULEBA: KIRIM PLATFORMU’NU KIRIM’I İŞGALDEN KURTARMAK İÇİN KURUYORUZ

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, resmi ziyaret kapsamında geldiği Ankara’da Kırım Derneği Genel Merkezini ziyaret etti. Bakan Kuleba, Kırım Platformuyla ilgili de değerlendirme yaparak, “Kırım’ı işgalden kurtarmak için uluslararası Kırım platformunu kuruyoruz. Bu platformu Kıyiv’de düzenlemeyi planlıyoruz. Türkiye şimdiden platform konusunda iş birliğine açık olduğunu kaydetti. Özellikle zirveye Sayın Erdoğan’ın katılımı konusunda sizlerin de yardımı olursa minnettar olurum. Bu zirveyle ilgili size daha ayrıntılı bilgi verebiliriz. Aynı zamanda platformun farklı boyutları olduğu için sadece hükumetlerarası seviyede değil dernekler ve sivil toplum kuruluşları da buna dahil olacak o yüzden sizin de bu platforma ne şekilde katılım sağlayacağınız konusunu değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.