DQTK'dan konferanstaki skandala tepki

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
13 Ekim 2019, 19:02
Mehmet Berk Yaltırık
13 Ekim 2019, 19:02

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Rus parlamentosu alt kanadı Duma’ya seçilen Kırımlı işbirlikçi Ruslan Balbek ve Kırım Tatar Milli Meclisini “terörist” ilan ederek, Kırım’daki faaliyetlerini durduran ve kapatan sözde eski savcı Natalya Poklonskaya’nın İstanbul’da düzenlenen 3. Parlamento Başkanları Konferansına katılmasına ilişkin açıklama yayımladı.

Söz konusu skandalla ilgili yayımlanan açıklamanın tam metni şöyle:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı tarafından düzenlenen ve Rusya Federasyonu, Çin Halk Cumhuriyeti, Afganistan ve Pakistan heyetlerinin katıldığı III. Parlamento Başkanları Konferansına işgal altındaki Kırım’da düzenlenen hukukdışı ve yasadışı sözde seçimlerde Rusya Parlamentosunda sandalye gasp eden iki kişinin iştirak etmesi derin bir teessüf ve teessürle haber alınmıştır.

Kırım’ın 2014 yılında Rusya Federasyonu tarafından işgali yasa dışıdır ve suçtur. İşgalden bu yana Rusya’nın bu suçunu meşrulaştırma çabalarına karşın Türkiye Cumhuriyeti dahil hiçbir demokratik hukuk devleti, Kırım’da yapılan seçimleri ve bu seçimlerde seçildiğini iddia eden unvan gaspçılarını tanımamıştır. Kırım’daki seçimler ve seçilenler gayrimeşrudur ve işgal altındaki vatanımızda işlenen insanlık suçlarının failleri olarak hukuk ve adalet önünde yargılanacaktır.

Bu gayrimeşru şahıslar ve onların tüm iştirakçileri ve işbirlikçileri adalet önünde yargılamaya çıkmasa dahi bütün dünyada yaşayan Kırım Tatar halkının milli vicdanı tarafından haklarında gerekli karar verilmiştir ve onlar tarihin en karanlık sayfalarına gömülecektir.

Bu vesile ile bu gayrimeşru şahısları İstanbul’daki konferansa kabul eden ve “Kırım’ın işgalinin asla tanınmayacağını” her defasında tekrar ederek Kırım Tatar halkının direnişine destek veren Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a takdim eden Konferans tertipleyicilerine teessüf ve teessürlerimizi bildiririz.

İşgalci Rusya, vatanımız Kırım’dan def edilene; Kırım’da adalet, barış ve huzur sağlanana dek Kırım Tatar halkının mücadelesi dün olduğu gibi, bugün ve yarın da haktan ve doğru yoldan ayrılmadan, zalime el uzatmadan devam edecektir.

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK)